logo

Portugalia - 2001

W 2001 r. zupełnie nieoczekiwanie wyjechaliśmy na wycieczkę objazdową z biurem Opal Travel. Jak zwykle byliśmy zapracowani do ostatniej chwili, toteż zdecydowaliśmy się na wyjazd z dnia na dzień, tam, gdzie były jeszcze wolne miejsca, to znaczy do Portugalii. Wtedy jeszcze mało biur miało w swej ofercie ten kraj (nie było do niego czarteru), toteż wyjazd był drogi, ale za to zapowiadał się niesztampowo. Dziewięć dni zwiedzania całej Portugalii i trzy dni pobytu nad morzem, z możliwością wycieczek fakultatywnych. Czyli tak jak lubimy.

Portugalia, niegdysiejsze mocarstwo handlowe i morskie, a wcześniej kraj pozostający przez przeszło 300 lat pod panowaniem Maurów, okazała się miejscem bardzo ciekawym, z olbrzymią ilością świetnie zachowanych zabytków, w tym średniowiecznych zamków i miast, przepiękną architekturą manuelińską, bogatą tradycją zdobnictwa azulejos i do tego najbardziej malowniczym w Europie wybrzeżem. W dodatku nie było zbyt gorąco, więc codzienne przemieszczanie się autokarem nie męczyło zbytnio.

pomnik odkrywców
Dzień I i II - Lizbona


zamek
Dzień III - V - centralno - zachodnia Portugalia


Porto
Dzień VI - IX - północna i centralno - wschodnia Portugalia


algarve
Dzień IX - XII - wybrzeże Algarve, SewillaPokaż Portugalia na większej mapie

Wyprawa do Portugalii była niezapomnianą wycieczką, tym bardziej, że nie spodziewaliśmy się po tym małym kraju tylu atrakcji i pięknych zabytków, chociaż przecież powinniśmy – ten mały obecnie kraj miał wielką historię i kolonialną przeszłość. Do domu przywieźliśmy na pamiątkę to, z czego słynie Portugalia: piękne niebieskie płytki azulejos z obrazkami starego miasta, rzeźbę wozu z koniem i woźnicą, wykonaną w korku i korkową amforę na wino z Evory oraz zakupioną przez syna w Coimrze małą kuszę. No i oczywiście dwie butelki znakomitego porto, które degustowaliśmy „u źródła”.

Powrót do strony głównej o podróżachOdnośniki:


Styl manueliński jest portugalską odmianą gotyku, charakteryzuje się bogatą dekoracją architektoniczną, której motywy – zaczerpnięte z żeglarstwa i morskiej flory i fauny – inspirowane były zamorskimi wyprawami. Nazwa pochodzi od imienia króla Manuela z powrotem

   Azulejos - malowane ceramiczne płytki, najczęściej w tonacji niebieskiej, które w całości przedstawiają większe sceny rodzajowe, historyczne, pejzażowe, służące jako element dekoracyjny na portugalskich budynkach z powrotem

mail