logo

Portugalia - Lizbona - 2001

Lizbona jest eleganckim, pełnym wdzięku miastem, które zostało całkowicie odbudowane po trzęsieniu ziemi w XVIII w. Zgodnie z panującym wtedy duchem oświecenia wytyczono szerokie arterie i place, zabudowane niezbyt wysokimi domami, zachowującymi określoną koncepcję architektoniczną, dodatkowo upiększone pomnikami. Jeden z nich, przedstawiający króla Jana I, inicjatora dynastii Aviz, która rządziła Portugalią w okresie największej dominacji portugalskiego imperium (XIV - XVI w.), stoi na Placu da Figueira, otwierającym się na wybrzeże rzeki Tag.

Portugalia - Lizbona
Lizbona

Plac da Figueira
Plac da Figueira z pomnikiem króla Jana I

Plac da Figueira w Lizbonie
Plac da Figueira otaczają budynki dawnego pałacu królewskiego

brama        pomnik Jana I
Pompatyczna brama w kształcie łuku triumfalnego i pomnik króla Jana I, którego koń depcze węża

wybrzeże Tagu
Wybrzeże Tagu

Nad miastem górują ruiny zamku Castelo de Sao Jorze, zburzonego przez trzęsienie ziemi, należącego najpierw do Maurów, zaś później do portugalskich królów. Z murów obronnych można obejrzeć malowniczą panoramę całej Lizbony, rozciągającej się nad długim ujściem Tagu, zatoki z mostem Vasco da Gama (najdłuższym w Europie) i portu z repliką statku Vasco da Gamy, na którym ten żeglarz wytyczył drogę do Indii w 1498 r.

wzgórze zamkowe
Wzgórze zamkowe nad Lizboną

Lizbona        mury zamkowe
Widok Lizbony z murów zamkowych

panorama
Panorama Lizbony

Lizbona - Alfama
Stara dzielnica Alfama z portem i repliką statku Vasco da Gamy

Niezmieniona od czasów mauretańskich pozostała stara dzielnica Alfama, malowniczo schodząca wąskimi uliczkami ze wzgórza zamkowego w kierunku rzeki. Niektóre zniszczone domy odnawiane są obecnie przez nowych właścicieli, którymi są przeważnie Anglicy. Ale większość obrosła patyną wieków i wraz z zakutanymi w czarne suknie i chusty babciami, siedzącymi na progach i suszącym sie praniem tworzy wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał.

zaułek w Alfamie              foto - przez kraty
W starej dzielnicy Alfama

stara dzielnica Alfama

Niezrównanego wdzięku i specyficznego klimatu dodają całemu miastu płytki ceramiczne zdobiące domy, obrazujące scenki rodzajowe (tzw. azulejos), ulice wybrukowane kostką granitową, często ułożoną w mozaikę oraz wielokolorowe stare tramwaje, romantycznie i nieśpiesznie kursujące po zabytkowych dzielnicach. Atrakcją turystyczną jest też unikatowa żelazna wieża z windą z 1902 r., którą zaprojektował uczeń Eiffela, celem połączenia ze sobą dwóch dzielnic miasta, leżących na różnych wysokościach wzgórza.

dom z azulejos       portugalskie azulejos
Niezrównane portugalskie azulejos i ozdobiony płytkami dom na nabrzeżu Lizbony

Lizbona dom       Lizbona dom2
Domy Lizbony

wieża klasztoru    krużganki klasztoru
Trzynastowieczny klasztor Augustianów z krużgankami

panorama
Sala przyklasztornego kościoła Igreja da Graca z barokowym azulejos

azulejos
Azulejos barokowe, tradycyjnie w kolorystyce niebieskiej

Lizbona -Tramwaj    Tramwaj
Zabytkowe tramwaje lizbońskie

wieża żelazna
Żelazna wieża, zaprojektowana przez ucznia Eiffle`a

Doprawdy, Lizbona należy do tych miast, po których chodzi się z prawdziwą przyjemnością, mimo położenia na 7 wzgórzach. Dodatkowo oferuje wspaniałe zabytki:

punktor     katedrę Se z XVII w., w której uwagę zwracają kilkuczęściowe organy i XVIII - wieczna szopka, wykonana z charakterystycznych dla portugalskiego zdobnictwa materiałów: korka, drewna i terakoty;

Lizbona - katedra Se
Wnętrze katedry Se

foto - szopka       Pieta
Wspaniała szopka z korka, drewna i terakoty i wzruszjąca Pieta

punktor     klasztor Hieronimitów z XVI w. – arcydzieło sztuki manuelińskiej z bogato zdobionymi portalami, krużgankami i sklepieniami oraz refektarzem, wyłożonym świetnie zachowanymi do dziś płytkami azulejos ; budowa klasztoru, swoistego pomnika "złotego wieku" i odkryć geograficznych została zarządzona przez króla Manuela I wkrótce po powrocie Vasco da Gamy z historycznej, triumfalnej wyprawy do Indii - stąd w zastosowanych tu ozdobach tyle akcentów marynistycznych i żeglarskich;

klasztor Hieronimitów              Portugalia - styl manueliński
Manueliński klasztor Hieronimitów

klasztor
W podziemiach klasztoru

punktor     oraz uroczą, warowną, gotycką wieżę Belem z ażurowymi balkonami, mauretańskimi wieżyczkami obronnymi i blankami w kształcie tarcz, z której wyruszano odkrywać szlaki handlowe. To prześliczne kolejne arcydzieło sztuki manuelińskiej jest najwspanialszą budowlą militarną Portugalii i symbolem jej dawnej morskiej potęgi.

Wieża Belem w Lizbonie - zdjęcie z pocztówki
Wieża Belem

Historyczne znaczenie podróży portugalskich żeglarzy, owocujących odkryciami geograficznymi, przypomina też stojący na nabrzeżu oryginalny pomnik w kształcie dziobu statku, na którym przedstawieni są wszyscy główni bohaterowie tych odkryć: od Henryka Żeglarza, który finansował ekspedycje morskie wzdłuż wybrzeży Afryki, przez Vasco da Gamę, po Magellana, którego wyprawa po raz pierwszy w historii opłynęła kulę ziemską. Obecne znaczenie Lizbony podkreślają ciekawe tereny Expo`98 z oceanarium i zabawnymi fontannami.

Lizbona -Pomnik odkryć geograficznych
Pomnik odkryć geograficznych

wycieczka do Lizbony      pingwin
Na terenach Expo

Wieczór spędziliśmy na włóczeniu się po Starym Mieście w poszukiwaniu knajpki, gdzie można posłuchać słynnych, nostalgicznych pieśni fado, ale bezskutecznie. W końcu wylądowaliśmy z nasza miłą przewodniczką Agnieszką w restauracji, aby posmakować lokalnych dań. Zostaliśmy zachwyceni Lizboną, przeszła nasze oczekiwania i przeżyliśmy tylko jedno rozczarowanie: nastawiliśmy się na ciepły klimat a tu przywitała nas temperatura jak w Polsce z dodatkową chłodną bryzą z nad oceanu...

Po dwóch dniach pobytu w Lizbonie ruszyliśmy na zwiedzanie Portugalii

Lizbona
Wspaniała Lizbona

zamek   Dzień III - V - centralno - zachodnia Portugalia

Powrót do strony głównej o Portugalii

Odnośniki:


Maurowie a właściwie Arabowie panowali na Półwyspie Iberyjskim od VIII w., wpływając bardzo mocno na kulturę i sztukę podbitych terenów. W XI w. niewielkie państewka chrześcijańskie podjęły próby rekonkwisty. Portugalia odzyskała niepodległość w XII w. po pokonaniu Maurów przez Alfonsa I Zdobywcę pod Ourique. z powrotem

mail