Kolejny długi szlak „w poprzek” gór, który wiedzie od miejscowości Łabowa na północy, wspinając się na Halę Łabowską, aby potem zejść w dół po stronie południowej grzbietu Beskidu Sądeckiego. Szlak poprowadzony jest z Łabowej wzdłuż Potoku Łabowskiego i szosy dojazdowej w góry, czyli na południe. Idziemy drogą do Łabowa, oddalonego od Łabowej o pół godziny marszu. Tu na zmianę wędrujemy lasem, albo łąkami, co jakiś czas mijając domy. Asfaltowa droga prowadzi konsekwentnie pod górę przez las, przekraczając kilka mostków na dopływach Potoku Łabowskiego aż docieramy do skrzyżowania kilku dróg. Stąd idziemy lasem obok rezerwatu ścisłego Łabowiec, dochodząc w końcu do grani pasma po około 3 godzinach marszu. Tu szlak niebieski łączy się z głównym, czerwonym szlakiem beskidzkim, kierujemy się więc za wspólnymi znakami w prawo na zachód, docierając szybko do schroniska na Łabowskiej Hali.
Na Hali Łabowskiej, która wyznacza jakby połowę długości całego pasma między Krynicą a Rytrem, warto odpocząć dłużej. Zachęca nas do tego zarówno ładna panorama, ukazująca wzniesienia na północy, jak i schronisko (niegdyś nasze ulubione), oferujące jedzenie i noclegi. Schronisko po remoncie ma inny dach (kiedyś był zielony a teraz jest czarny), ale jego dawna bryła została zachowana. Na zboczach hali rozległe połacie jagodnic zachęcają do konsumpcji.
Łąka na Hali Łabowskiej z widokiem na południe
Panorama Hali Łabowskiej z widokiem na północ
Schronisko na Hali Łabowskiej (2023 r.)
Tu można się delektować zarówno naleśnikami, jak i widokami (2013 r.)
Dwuletni Staś też trochę wchodził na górę - tu jest już z tatą na Hali Łabowskiej (2023 r.)
Z Hali Łabowskiej szlak czerwony prowadzi dalej głównym grzbietem gór, ale można zejść z niego w kierunku południowym, korzystając z jednego z dwóch szlaków żółtego lub niebieskiego, przy czym oba zawiodą nas przez las do górnej części Łomnicy Zdroju. Idąc szlakiem niebieskim szybciej dojdziemy do zabudowań, ale górna część trasy prowadząca przez las jest miejscami bardzo stroma i nieprzyjemna. (zdecydowanie lepiej tędy wchodzić do góry na Halę Łabowską niż schodzić w dół).
Zejście z grani w kierunku południowo - zachodnim zaczyna się niewinnie. Idziemy przez gęsty las do prześlicznej, porośniętej borówkami Hali Skotarki, na której znajdziemy dawne zabudowania pasterskie i piękne widoki Pienin i Tatr. Po wejściu w las mamy odcinek stromego zejścia do Hali Groń (950 m n.p.m.). Dalej jest jeszcze gorzej. Stok staje się bardzo stromy z usypującymi się kamieniami a w czasie deszczu lub oblodzenia może być niebezpieczny. Za to po wyjściu z lasu i przekroczeniu potoku Piwniczanki szybko dochodzimy do drogi i zabudowań Łomnicy Zdroju.
Gosia i Staś z najmłodszymi dziećmi w nosidełkach na Hali Skotarki (2023 r.)
Jeśli naszym miejscem docelowym jest Piwniczna, należy idąc dalej szlakiem niebieskim i opuścić w okolicach kościoła szosę, skręcając w lewo i wchodząc na łąki z pięknymi widokami. Dochodzimy nim do lasu porastającego górę Kicarz i omijając szczyt schodzimy w dół do Piwnicznej koło osady Walczaki. Można tu oglądać drewniane domy i kapliczkę.
Przy osterwkach
Dziadek Staś na niebieskim szlaku (2014 r.)
Tym szlakiem szliśmy z Piotrkiem i Lidką w 2014 r.
Na niebieskim szlaku z Piwnicznej na Halę - Ela i dwaj Stasiowie (2023 r.)
W dole widać żółty szlak na Halę Pisaną
Jurek na niebieskim szlaku. To była pierwsza duża wyprawa górska zrobiona przez moje wnuki w tym roku. Jurek wchodząc niebieskim szlakiem z Piwnicznej na Halę Łabowską i schodząc żółtym zrobił około 18 km (2023 r.)
Widok z Kicarza . Zosia, Ela, Stasiulek, Jurek(2023 r.)
Dolina Popradu
Piwniczna widziana z niebieskiego szlaku
Kapliczka
Dom w Walczakach
Początek niebieskiego szlaku w Piwnicznej
Szlak żółty prowadzi z Hali Łabowskiej łagodniej, ale dłużej. Najpierw drogą przez las, potem ścieżką, gdzie tylko jeden krótki odcinek zejścia poprowadzony nastrojowym wąwozem jest wertepowaty.
Przechodzimy koło góry o wdzięcznej nazwie Parchowatka (1005 m n.p.m.) i potem wychodzimy na łąki.
Razem z lepszą nawierzchnią drogi pojawiają się pierwsze domy dolnej części Łomnicy Zdroju.
Schodzimy między nimi asfaltową drogą do Łomnicy do szosy prowadzącej wzdłuż Popradu niedaleko źródła bardzo smacznej wody mineralnej.
W przypadku chęci zejścia do Piwnicznej, należy w Łomnicy Zdroju skręcić w lewo, aby dojść do niej dróżkami poprowadzonymi przez lub dookoła szczytu Kicarza (przez około 4 km = 1 godz.).
.
Ciemny las w okolicach Parchowatki (2023 r.)
Schodzimy łąkami szlakiem żółtym (2023 r.)
Szlaki boczne w paśmie Jaworzyny Krynickiej - część wschodnia:
I Muszyna - Jaworzyna Krynicka
II Krynica - Runek - Żegiestów lub Wierchomla lub Szczawnik
Szlaki boczne w paśmie Jaworzyny - część zachodnia
IV Piwniczna - Hala Pisana - Rytro
V Barcice - Makowica - Rytro
Powrót do strony o Beskidach
Powrót do strony głównej o podróżach