Jest to szlak, który nie prowadzi bezpośrednio na Jaworzynę Krynicką, tylko na następny szczyt pasma. Stanowi opcję dotarcia ze Słotwin, będących dzielnicą Krynicy Górskiej lub centrum Krynicy na główny szlak czerwony (lub zejścia z niego) z ominięciem zatłoczonej zwykle najwyższej góry tej części Beskidu Sądeckiego.
Mapa tras w omawianym regionie Krynica - Rynek - Żegiestów lub Wierchomla lub Szczawnik
Trasę możemy zacząć w centrum Krynicy i po opuszczeniu miasta idziemy lasem lekko pod górę przez przełącz Krzyżową, trawersując stok góry Krzyżowa. Potem przechodzimy przez łąki w okolicy Słotwin w kierunku północno - zachodnim, mijając górną stację kolejki. Po drodze mamy dzięki przecionkom i polankom widoki na Krynicę i Jaworzynę Krynicką. W pewnym momencie szlak prowadzi nas w las, skręcając na zachód. Podchodzimy coraz wyżej szeroką drogą przez mieszany las, mijając Przysłup (944 w. n.p.m.) i po 3,5 godz. od wyjścia z Krynicy i 1 godz. od Przysłupu osiągamy grań pasma Jaworzyny Krynickiej, dochodząc do Rozdroża Czubakowskiego. Stąd mamy niebieskim szlakiem około 7 km, czyli 2 godz. 40 minut do szczytu Pustej Wielkiej i około 11 km, czyli 5 godz. 20 min do Żegiestowa.
Runek (1080 m n.p.m.) jest szczytem całkowicie zalesionym i sprawia wrażenie terenu bardzo spokojnego, nic dziwnego, że na jego zboczach od strony północnej znajduje się ostoja głuszca. Grań Beskidu Sądeckiego osiągamy przed szczytem Runka i idziemy dalej w kierunku północnym, łącząc się na 10 minut ze szlakiem czerwonym, prowadzącym w kierunku Hali Łabowskiej. Na szczycie Rynku szlak niebieski skręca w lewo, odłączając się od głównego szlaku graniowego.
Las na Jaworzynie a na środkowym zdjęciu widok szczytu Jaworzyny z drogi na Runek
Drogowskazy na Runku
Mapa tras narciarskich na Runku - widać też na niej szlaki piesze
Z grzbietu pasma niebieski szlak prowadzi w kierunku południowo – zachodnim do Żegiestowa (dłuższa trasa) lub do Wierchomli (trasa krótsza). Z Runka schodzi się przez 2 kilometry przez las do Bacówki „Nad Wierchomlą”, gdzie można się posilić i przenocować, radując wspaniałym punktem widokowym, z którego obserwować można bardzo dobrze cały Beskid Sądecki pasma Radziejowej aż do Eliaszówki oraz Tatry od Slawkowskiego Szczytu na wschodzie poprzez Tatry Wysokie słowackie i polskie, aż po Czerwone Wierchy, kończące się Kominiarskim Wierchem od strony zachodniej.
Panorama w kierunku Radziejowej z okolicy Bacówki "Nad Wierchomlą"
Od bacówki schodzą w dół dwa szlaki - czarny i niebieski, prowadzące przez jakiś czas razem przez łąkę Długie Młaki.
W pewnym momencie szlaki się rozgałęziają i należy wybrać jeden z nich:
czarny szlak do Wierchomli Małej, od której już droga prowadzi nas częściowo przez las a częściowo polami do szosy a potem przez ciągnącą się długo Wielką Wierchomlę aż do głównej obwodnicy beskidzkiej i Popradu (4 km = 1 godz.)
lub
szlak niebieski do Żegiestowa. Ten szlak jest dłuższy, ale malowniczo prowadzi przez Wyżne Młaki brzegiem lasu i łąkami,
aby po 2 km od bacówki doprowadzić do wyciągów krzesełkowych z Wierchomli Małej - najdłuższy z nich czynny jest także latem.
Stąd do Pustej Wielkiej już tylko 2,5 km.
Stacja wyciągu krzesełkowego w Wierchomli Małej
Na wyciągu z Wierchomli Małej (2017 r.)
W tle widać część pasma Jaworzyny Krynickiej i północną część pasma Radziejowej
Drogowskaz na Wyżnych Młakach(2017 r.)
Idziemy niebieskim szlakiem przez Wyżne Młaki
Dalej, podziwiając ładne widoki, idziemy granią, na której wypasają się owce a w małej bacówce można kupić oscypki i żętycę. Po lewej stronie mijamy szlak żółty prowadzący w dół do Szczawnika wzdłuż kolejnego wyciągu krzesełkowego a potem obok małej murowanej kapliczki z dachem krytym gontem, aby po wejściu na szczyt zalesionej Czerteży zejść do zabudowań Szczawnika, gdzie warto zwiedzić śliczną łemkowską cerkiew, koło której bije źródełko wody mineralnej.
Mała bacówka na Wyżnych Młakach
Panorama z bacówką na pasmo Radziejowej
Beskidzkie owieczki
Staś z Jureczkiem (2017 r.)
Odejście żółtego szlaku do Szczawnika
Jesteśmy przy cerkwi w Szczawniku i źródełku (1995 r.)
Wybierając dalej konsekwentnie szlak niebieski wspinamy się lekko na Jaworzynkę (1002 m .p.m.) i zaraz ładnym mieszanym lasem, w którym występują świerki, sosny, modrzewie i buki podchodzimy wyżej na Pustą Wielką (1061 m n.p.m.), stanowiącą węzeł komunikacyjny - mamy tu do wyboru rozejście przez las szlakiem czarnym lub żółtym do wyżej położonego Żegiestowa Wsi - trasa krótsza i łatwiejsza (5,5 km). lub zejście dalej szlakiem niebieskim trasą dłuższą do Żegiestowa Zdroju, dochodzącą do obwodnicy beskidzkiej (7,8 km). Zejście z Pustej Wielkiej szlakiem niebieskim i żółtym początkowo jest strome i kamieniste. My w 2017 roku wybraliśmy trasę czarną ze względu na to, że jest ona najłatwiejsza a szliśmy z małymi dziećmi. Prowadził nas głównie lasem. Po opuszczeniu go, widząc już zabudowania wsi, zeszliśmy częściowo drogą a częściowo łąką (bo droga była bardzo wertepowata) do szosy tuż przy dawnej cerkwi p.w. św. Michała Archanioła.
Podejście na Pustą Wielką (2017 r.)
Pusta Wielka - tu zaczyna się czarny szlak do Żegiestowa (2017 t.)
Panorama Beskidu z czarnego szlaku do Żegiestowa
Dzielni turyści... Ela, Zosia, Jurek(2017 r.)
Beskidzki widok
Schodzimy czarnym szlakiem do Żegiestowa (2017 t.)
Żegiestów Wieś
Kościół św. Anny w Żegiestowie z lat dwudziestych XX wieku -
dawna cerkiew greckokatolicka p.w. św. Michała Archanioła
W Żegiestowie Zdroju warto jeszcze zauważyć przełom Popradu, który tu zatacza słynną Łopatę Polską, byle ostrożnie, gdyż szosa jest wąska i ruchliwa – w końcu to jedyna droga opasująca góry i łącząca wszystkie wczasowe miejscowości aż do Krynicy Górskiej.
Szlaki boczne w paśmie Jaworzyny Krynickiej - część wschodnia:
I Muszyna - Jaworzyna Krynicka
III Łabowa - Hala Łabowska - Łomnica lub Piwniczna
Szlaki boczne w paśmie Jaworzyny Krynickiej - część zachodnia
IV Piwniczna - Hala Pisana - Rytro
V Barcice - Makowica - Rytro
Powrót do strony o Beskidach
Powrót do strony głównej o podróżach