logo

2007 - Kujawy, Wielkopolska

Latem 2007 r. znowu mogliśmy się wybrać tylko na krótkie wycieczki, ze względu na konieczność pilnowania kota. Nasz syn szykował się do ślubu, więc tylko we trójkę z córką wykonaliśmy turystyczny objazd po Kujawach i Wielkopolsce, kolebkach polskiej państwowości. Program został przeze mnie tak ułożony, że zaczynaliśmy od kujawskich obiektów sakralnych a kończyliśmy na zamkach Wielkopolski .

Osadnictwo na Kujawach i Wielkopolsce rozwijało się już od V tysiąclecia p.n.e. W XIII w p.n.e. ziemie te zamieszkiwali Wenedowie tworząc kulturę łużycką, którzy utrzymywali kontakty handlowe z innymi ludami dzięki szlakowi, biegnącemu od Adriatyku przez Śląsk i Kalisz do ujścia Wisły do Bałtyku.

Kujawy to kraina historyczna i region etnograficzny w środkowej Polsce, leżąca w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci, na styku Wielkopolski, Mazowsza i Pomorza Gdańskiego. Kujawy były kiedyś państwem plemienym Goplan z głównymi ośrodkami w Gnieźnie i Kruszwicy. Później ziemie te zostały podbite przez Polan z Wielkopolski, czyli dorzecza Warty, którzy zamieszkiwali te tereny od VIII wieku, zakładając grody w Poznaniu, Gnieźnie, Gieczu i na Ostrowie Lednickim. W X wieku władzę nad grodami plemiennymi Polan przejęli Piastowie, tworząc początki państwowości polskiej.

Mysia Wieża   Kujawy: Brześć Kujawski, Kruszwica, Strzelno, Mogilno, Lubostroń

kolejka   Ziemia Pałucka: Żnin, Wenecja, Bikupin

Gniezno   Wielkopolska: Gniezno, Czerniejewo

Kórnik   Wielkopolska: Giecz, Kórnik, Rogalin

Pokaż Kujawy i Wielkopolska na większej mapie

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

35015