logo

Krym - Ałupka

Następna porcja wspaniałych widoków czekała nas w miejscowości Ałupka, gdzie odbyliśmy spacer po parku i tarasach południowych pałacu Woroncowów, wybudowanego jeszcze w I połowie XVIII w. wysiłkiem tysięcy żołnierzy i chłopów pańszczyźnianych. Tłem parku i pałacu jest wspaniały masyw Aj-Petri, którego potężne ściany co i rusz wyłaniają się spoza drzew w trakcie wycieczki.

masyw Aj Petri
Masyw Aj-Petri

 grzbiet Aj Petri
Część grzbietu Aj-Petri

iglice   Krym - grzbiet
Park z Aj-Petri w tle

Piękny park z I połowy XIX w. zajmuje powierzchnię 40 ha i rośnie tu 200 gatunków drzew i krzewów. Droga, przechodząca przez park, dzieli go na dwie części: Górną (w stylu angielskim) i Dolną (w stylu francuskim). Część angielska jest bardzo urozmaicona: są tu piękne polany, każda o innym charakterze i posiadająca swoją nazwę, stawy, rzeczki z kaskadami wodospadów. Osobliwością geologiczną są naturalnie nagromadzone bloki skalne zwane Chaosem. Powstały z rozkruszonego lakolitu (skała powstała w wyniku intruzji magmy) i rozproszone są wokół stawów.

Ałupka - park Woroncowów
Park Woroncowów w Ałupce

sosny

popękana kora   pnie   bez kory
Obserwacja różnych rodzajów kory drzew również może być cielawa

Krym  - sosna          Ałupka - nad stawem

wodospad   staw   park w Ałupce
Stawy i strumienie z wodospadami zapewniają w upały przyjemną ochłodę

łabądź   nonszalancki
Spotkaliśmy też nonszalanckiego łabędzia

góra Aj-Petri i Chaos
Aj-Petri i Chaos

Wędrując z upodobaniem tym malowniczym parkiem w dół, dotarliśmy do pałacu od strony północnej, czyli od tyłu. Ukazał nam się bardzo ciekawy budynek o kamiennych ścianach, z okiennymi otworami i podporami, przypominający angielskie średniowieczne zamki. Rzeczywiście jego projektantem był Anglik i wykorzystał w formie zamkowej różnorodne elementy stylu angielskiego z różnych epok: od średniowiecza po czasy elżbietańskie. Nic dziwnego, że Churchill mieszkający tu podczas konferencji jałtańskiej czuł się jak w starej Anglii. Do budowy pałacu wykorzystano miejscowy zielony diabaz a kamienne elementy dekoracji wykonali chłopi pańszczyźniani właściciela.

skała
Droga wśród skał prowadzi nas do pałacu

pałac Woroncowa
o bardzo ciekawej architekturze

tył pałacu Woroncowa
Architektem pałacu Woroncowa był Anglik

Ałupka - niekonwencjonalny pałac   kominy
Kamienny zamek - "prawie" średniowieczny i "prawie" angielski :)

tył pałacu Woroncowa
Kamienna brama wyprowadza nas z dziedzińca do ogrodów francuskich i na front pałacu

kot z obróżką   kot krymski
Zamku strzegą od tyłu koty...

kot popielaty   lew
a od przodu również lwy

Wsaniała i niepowtarzalna fasada pałacu, zwrócona w stronę morza ku południowi, jest utrzymana w stylu mauretańskim – architekt wykorzystał tu linie z kaplicy w Windsorze z portalem wielkiego meczetu w Delhi, łącząc neogotyk z elementami orientalnymi i osiągając tym oryginalne i efektowne dzieło. Uroku i niepowtarzalnego charakteru dodają całości marmurowe schody, prowadzące ku portalowi, ze wspaniałymi rzeźbami lwów przy balustradach – każdy lew w siedzi lub leży w innej pozie a wszystkie sprawiają wrażenie, jakby czuwały nad spokojem i bezpieczeństwem tego niezapomnianego miejsca. Lwy wykonane zostały przez słynnego włoskiego rzeźbiarza Francesco Bonanni. Na tarasie zwraca uwagę wykonana w białym marmurze Fontanna Łez, kopia oryginału z Bakczysaraju, nie jest to zresztą jedyna fontanna w tym miejscu. Wykwintne mury pałacu otaczają barwne kwietniki tarasowo schodzących do morza ogrodów francuskich.

pałac w Ałupce
Pałac w Ałupce

fasada mauretańska          Ałupka - fasada pałacu
Najbardziej oryginalny, mauretański element fasady ogrodowej pałacu

Krym - taras pałacu Woroncowa

lwy w Ałupce          na schodach

foto - lew z piłką   zdjęcie lwa   portret lwa
Sześć lwów a każdy inny

fotanna łez   na tle morza   fontanna w Ałupce
Fontanna Łez i fontanna "tort ze świeczkami"

fontanna na murze   zdjęcie płaskorzeźby
Fontanna barokowa na końcu różanej alejki

klomby
Ogród francuski

ogród Woroncowa
Ogrody schodzą tarasowo w kierunku morza

foto -róże   palmy

A całe tu cudowne miejsce stworzone zostało na tle potężnego, postrzępionego masywu górskiego Aj-Petri.

Krymskie góry - Aj-Petri

masyw Aj-Petri   szczyt

foto Aj-Petri

Pałac był główną siedzibą gubernatora hrabiego Michała Woroncowa, ożenionego z polską księżniczką Elżbietą Branicką, dlatego też we wnętrzach pałacu znajdują się jej portrety i posąg (tym bardziej, że słynęła z urody) oraz portrety jej ojca. Obecnie w pałacu jest muzeum z kolekcją obrazów (angielskich, francuskich, rosyjskich i włoskich) i rzeźb oraz przedmiotami z brązu, porcelany i kamienia. Muzeum niestety nie mieliśmy w planie zwiedzić.

śpiący lew

Czekała nas bowiem jeszcze przejażdżka statkiem. Po zejściu w dół ścieżką przez gubernatorskie ogrody doszliśmy do małej przystani, gdzie załadowaliśmy się na stateczek wycieczkowy, aby popłynąć nim do Jałty. Podziwialiśmy więc skalną dekorację góry Aj-Petri, u której stóp w otoczeniu zieleni wspaniale prezentował się zamek w Ałupce. Widzieliśmy lśniące w słońcu, złote kopuły cerkwi. Podpłynęliśmy pod skalny zameczek Jaskółcze Gniazdo, który stąd robił jeszcze większe wrażenie niż od strony lądu. Gdy będąc w cieniu wysokiej, stromej skały zadzieraliśmy głowy, by spojrzeć na budynek, mieliśmy wrażenie, że zaraz runie na nas. Fajna atrakcja, pozwalająca spojrzeć na miejsca, już przez nas odwiedzane, z innej perspektywy.

statek
Wchodzimy na stateczek płynący do Jałty

wybrzeże Morza Czarnego

Ałupka
Ałupka

Krymska cerkiew   cerkiew
Cerkiew

wycieczka na Krym

skały

Jaskółcze Gniazdo
Jaskółcze Gniazdo...

spojrzenie od dołu   zamek Jaskółcze Gniazdo
widziane od dołu robi wrażenie, jakby miało się na nas zwalić...

wycieczka statkiem

Później roztoczyła się przed naszymi oczyma panorama Jałty z cerkwiami i wieżowcami, które stąd nie wyglądały już na obdrapane a przemknięcie się koło potężnego statku pasażerskiego też było swoistą atrakcją ;)

Krym  - Jałta
Jałta

port jachtowy w Jałtcie
Port jachtowy w Jałtcie

okręt

Bakczysaraj   Dzień IV - tatarska stolica - Bakczysaraj

Powrót do strony o Krymie

mail

148161