Pierwszym carskim pałacem, który zwiedziliśmy w okolicach Jałty, był pałac Aleksandra III z końca XIX wieku. Pałac ma nietypową bryłę. Wcześniejszy właściciel Massandry - generalny gubernator kraju kniaź Michał Woroncow, który otrzymał ją od swej teściowej księżnej A. Branickiej, postanowił przeznaczyć tutejsze żyzne ziemie na plantacje winogron, park i rezerwat roślin południowych. Jego spadkobierca zaczął budować tu pałacyk myśliwski w zamyśle romantyczny, a więc w stylu pomieszanym renesansowo – średniowiecznym. Po zakupieniu pałacu przez cara, dołączono do budowli jeszcze elementy barokowe i tak powstała ciekawa bryła pałacu. Za czasów ZSRR pałac służył prominentom do odpoczynku i dopiero od 20 lat funkcjonuje jako muzeum.
Pałac w Massandrze
Pałac w Massandrze położony jest w parku na tle skał
Zdobiące naroża pałacu posągi satyrów grających na flecie i fletni pana
W środku można zobaczyć obrazy i fotografie, przedstawiające kolejne etapy przeistaczania się pałacu i portrety dawnych właścicieli, w tym, bardzo mnie interesujące, piękne portrety żony gubernatora Woroncewa, Elżbiety z domu Branickiej. Zachowały się też piękne dekoracje siukowe sufitów, meble i nawet zastawy obiadowe z książęcymi inicjałami.
Dawnych księżniczek czar...
Tak wyglądał pierwotnie pałacyk myśliwski w Massandrze
Pokój z obrazami
Jadalnia
Zastawa stołowa
Na stoliku portrety państwa Woroncowów
Salonik z kopią obrazu Rafaela
Stiuki sufitowe...
to piękne dzieła sztuki
Pałac położony jest malowniczo na tle lasu i skał, otacza go piękny park z rzeźbami, wazami kwiatowymi, udramatyzowany dodatkowo sztucznymi ruinami, jak na park romantyczny przystało. W parku rośnie wiele egzotycznych i rzadkich drzew, jak pistacje, mamutowce, figi, bambusy.
Krym - Łąka prowadząca do pałacu
Wycieczka na Krym - W tle drzew i pałacu - skały
Dziedziniec pałacowy ma oryginalny romantyczny wystrój
Rzeźby na tarasie- kobieta sfinks ma podobno rysy twarzy Elżbiety Branickiej - Woroncow
W parku rosną wspaniałe okazy różnych drzew iglastych
Parkowy i pałacowy kotek
Poniżej parku znajduje się najsłynniejsza na Krymie fabryka win i jeden z największych ośrodków uprawy winorośli. W magazynie tamtejszych winnic jest przechowywana słynna kolekcja win, której trzon stanowi zbiór księcia Lwa Golicyna - prawie milion butelek win różnych roczników. Nasłynniejsze tutejsze wina to: Czarny Doktor, Tokaj, Czarny Muskat. Za czasów ZSRR zniszczono szczepy winne, jako jeden z atrybutów wielkopańskiego zbytku, na szczęście po upadku państwa robotników i chłopów ( którzy jak powszechnie wiadomo powinni pić samogon, a nie wykwintne wina) udało się winnicę odtworzyć i dziś wyprodukowane na słonecznych krymskich stokach trunki mogą znowu cieszyć podniebienia smakoszy i koneserów.
Dzień III - Jaskółcze Gniazdo oraz pałace w Liwadii i Ałupce
Powrót do strony o Krymie
Powrót do strony głównej o podróżach