logo

Turcja - Pamukkale

Pamukkale to jedno z takich miejsc, które od dawna chciałam zobaczyć. Asia, która odwiedzała Turcję kilka lat wcześniej, była zafascynowana tym wspaniałym zjawiskiem przyrody i wspominała, że kąpiel w basenie hotelowym w niebieskawej wodzie wśród zanurzonych w niej starożytnych kolumn była dużą przyjemnością. Po opuszczeniu naszego hotelu rankiem, oddaliliśmy się od wybrzeża w stronę lądu szosą na Aydin. Aby udać się do Pamukkale, należy przed osiągnięciem Denizli, skręcić w kierunku północnym.

Już z daleka wapienne tarasy przyciągają wzrok turystów, gdyż jaśnieją w słońcu na wzgórzu. My podjechaliśmy autokarem na jego szczyt i trochę żałowałam tego, gdyż na pewno większą atrakcją byłoby podejście ścieżką do góry wzdłuż wapiennych osadów, które pokrywają dużą część zbocza. Unikalne i słynne na cały świat zjawisko przyrody w Pamukkale, tworzy się stale od milionów lat. Po zboczu góry spływa kilkoma strumieniami woda z gorących źródeł, zasilając owalne, nachodzące na siebie baseny i zostawiając na nich wapń, co tworzy niesamowite formy osadowe: białe tarasy, stalaktyty i kaskady. Sama woda zaś, zwłaszcza w głębszych basenach ma piękny kolor niebieski i jest nieprzezroczysta. Podobno co kilka lat woda kierowana jest w inną stronę zbocza, aby odtwarzać dawne, wysuszone już i podlegające erozji tarasy.

Pamukkale
Pamukkale

droga
Podejście drogą wśród basenów

Pamukkale1
Wapienne tarasy pokrywają zbocze góry w kilku miejscach

niebieska woda
Woda w basenach ma niebieskawe zabarwienie

basen niebieski


ludzie


tarasy
Pamukkale

Pamukkale2
Wapienne tarasy

woda   niecka
Woda nasączona związkami wapnia przepływa wolno przez tarasy, osadzając kamień na ich brzegach

Pamukkale
Pamukkale - cud natury

unikalne zjawisko
Pammukale

Po osiągnięciu wzgórza odbyliśmy spacer, zachwycając się malowniczością tego miejsca, do którego tłem są ośnieżone szczyty gór.

Staś
Zwiedzamy Pamukkale

ja -Pamukkale


malownicze tarasy
Pamukkale

Pamukkale3
Słynne tarasy w Pamukkale

Malownicze Pamukkale


piekny widoczek

budynek
Takie na wpół "zatopione" w wapieniu starożytne budynki nadają temu miejscu jeszcze więcej czaru

zwapniony

Pamukkale4


Pamukkale5

Tuż obok tarasów mieszą się ruiny starożytnego Hierapolis, założonego przez władcę Pergamonu. Lata świetności tego miasta przypadły na II i III w. Już wtedy teren z wapiennymo tarasami spełniał rolę uzdrowiska dla bogatych Rzymian. Dzisiejsze pozostałości to dawna ulica, publiczne toalety, łuk Domicjana i wielki teatr. Niestety do niego już nie zdążyliśmy dojść, gdyż uznaliśmy, że antycznych teatrów widzieliśmy już wiele a cud natury, taki jak Pamukkale, jest jeden.

ruiny starożytnego Hierapolis
ruiny starożytnego Hierapolis

kolumny

Pamukkale6

ruiny
Ruiny antycznego uzdrowiska

kolumnada
Kolumnada

ulica
Ulica w Hierapolis

brama

kolumny         łuk

Staś w PAmukkale
Staś w Pamukkale

ja w Pamukkale
Ja też

Pamukkale7

kolumna antyczna         ruiny

Staś wśród ruin

ja w Pamukkale
Robię zdjęcie w kierunku ośnieżonych szczytów górskich

teatr
Jeden z największych teatrów antycznych

Spędziliśmy więc więcej czasu nad tarasami oraz zeszliśmy trochę w dół ścieżką turystyczną między basenami. Jakim wspaniałym uczuciem było zanurzenie stóp w tej mętnej, niebieskawej wodzie, której łagodny dotyk pieścił stopy! Żałowałam, że nie mamy czasu, aby pokąpać się w tej wodzie w świętej sadzawce wśród ruin, gdzie prawie dwa tysiące lat temu odpoczywali starożytni Rzymianie, która to atrakcja dostępna jest dla każdego chętnego w Pamukkale Termal (wstęp płatny).

Pamukkale       baseny z wodą wapienną
Ścieżka wśród basenów Pamukkale

Staś przy ścianie   nogi
Staś przy wapiennej skale

Staś
Staś na ścieżce, prowadzącej przez tarasy

Staś w Pamukkale       reszta do nóg
Staś brodzi w wodzie w Pamukkale

idę ścieżką   ja w Pamukkale   ja na ścieżce
Spaceruję wzdłuż basenów - trochę było ślisko

moczę się   ja w wodzie
Moczę się w basenach z wapienną wodą. Jak przyjemnie!

Za to mogliśmy odbyć taką kąpiel w hotelu kilka kilometrów dalej, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg, jako że tam też wypływają gorące źródła. Wieczorem, przy niknący świetle dnia spędziliśmy około godziny w basenie z ciepłą, wapienną wodą i była to duża frajda. A dodatkowo takie kąpiele działają zdrowotnie na układ oddechowy, wzrok, leczą astmę, choroby skóry i łagodzą bóle reumatyczne. No i sprzyjają nawiązywaniu kontaktów towarzyskich...

hotel
Hotel Polat Termal

Antalya    Antalya



Powrót do strony o Turcji

Powrót do strony głównej o podróżach

mail