logo

Dolny Śląsk - Sudety - Góry Stołowe i Sowie - 2004

Rok 2004 był rokiem górskim - w lipcu chodziliśmy po połoninach Czernohory a na drugą część wakacji pojechaliśmy w zupełnie inne góry – w Sudety. Ponieważ Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską znaliśmy już całkiem dobrze, postanowiliśmy tym razem poznać inne rejony Sudetów i Dolnego Śląska razem z interesującymi miejscowościami, których jest tu bez liku. Takiego nagromadzenia ciekawych obiektów - tak różnorodnych: zabytkowych miasteczek, zamków, pałaców, uzdrowisk; różnych muzeów, starych kopalń i wyrobisk, w których wydzierało się skałom ich niezwykłe bogactwo różnorodnych kruszców i cennych minerałów; osobliwości geologicznych, chronionych przez parki narodowe, gdzie poprowadzono wiele szlaków turystycznych a także intrygujących pozostałości po rozwijających się na tych terenach przez stulecia trzech kulturach: niemieckiej, czeskiej i polskiej - nie ma chyba żaden inny region w Polsce. A wszystko wśród przepięknej przyrody, w otoczeniu lasów, gór i malowniczych skał.

Na wycieczkę wybraliśmy się w piątkę, zabierając też Gosię, dziewczynę naszego syna. Przez kilka dni mieszkaliśmy w romantycznym starym pensjonacie w Międzygórzu, będącym uroczym przedwojennym uzdrowiskiem z ciekawą zabudową, kojarzącą się ze starymi niemieckimi, czy szwajcarskimi kurortami. Blisko nam było stąd do małego wodospadu Wilczki i na szczyt Śnieżnika. Z miejscowości tej robiliśmy też wycieczki w Góry Stołowe, podziwiając niezwykłe formacje skalne Szczelińca i Błędnych Skał i do różnych innych ciekawych miejsc Dolnego Śląska.

pensjonat w Międzygórzu
Pensjonat w Międzygórzu

Międzygórze - wodospad     Wilczki
Wodospad Wilczki

Śnieżnik jest ciekawą górą, gdyż stanowi klasę dla siebie. Jest to duży graniczny masyw górski z kilkoma górskimi grzbietami, rozchodzącymi się promieniście ze szczytu. Najłatwiej wejść na niego z Międzygórza czerwonym szlakiem z przystankiem na Hali pod Śnieżnikiem, gdzie czeka na turystów schronisko (ok. 3 godziny). Widok z bezleśnego wierzchołka jest bardzo rozległy, zarówno na polską jak i czeską stronę. My schodziliśmy ze Śnieżnika w stronę Kletna, gdyż mieliśmy jeszcze ochotę na zahaczenie o najsłynniejszą w Polsce Jaskinię Niedźwiedzią, która słynie z bogatej formy naciekowej a została odkryta w sztolniach kopalni marmuru. Jej nazwa pochodzi od frapującego paleontologów znaleziska kości ogromnego niedźwiedzia jaskiniowego i innych zwierząt. Na wejście do jaskini nie mieliśmy szans, ale przestudiowaliśmy gabloty z informacjami o tym obiekcie.

podejście na Śnieżnik
Podchodzimy na Śnieżnik

trekking na Śnieżnik

pod schroniskiem
Widok spod schoniska na Hali pod Śnieżnikiem

Śnieżnik
Na szczycie Śnieżnika

foto - szczyt Śnieżnik
Szczyt Śnieżnika widziany z Hali

my - turyści
Schodzimy do Kletna bardzo ładnym szlakiem

Asia na Śnieżniku

A idąc dalej drogą w kierunku Kletna, zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę w nieczynnym kamieniołomie zwanym Marianna, aby pozbierać ciekawe okazy różowego marmuru. Wszystkie okoliczne sztolnie (była tu niegdyś kopalnia uranu) i kamieniołomy zostały zamknięte, aby nie narażać na uszkodzenie systemu Jaskini Niedźwiedziej. Ale gdzieniegdzie w lesie leżą jeszcze hałdy urobku ze wspaniałymi egzemplarzami skalnych okruchów z różnymi minerałami - ja nazbierałam sobie okazy z fluorytami i małymi ametystami do swojego ogródka.

Dolny Śląsk - Kletno - kamieniołom
Kamieniołom Marianna w Kletnie

w kopalni agatów
Staś w kopalni łupków

Asia w lesie     wycieczka w Sudetach
Wracamy do Międzyborza wspaniałymi, kolorowymi lasami - w plecakach niesiemy kawałki marmurów, fluorytów i ametystów, znalezione w kamieniołomie i na hałdach kopalni w Kletnie

Sudety - przełęcz Puchaczewska
Na przełęczy Puchaczewskiej - tego dnia zrobiliśmy masę kilometrów

Góry Stołowe słyną w Polsce ze swej unikalnej formacji i są miejscem popularnych wycieczek. To jedyne w Polsce góry płytowe, zbudowane z ułożonych piętrowo na sobie poziomych wastw osadów morskich: piaskowca i nieprzepuszczających wodę margli, wypiętrzonych później w czasie fałdowania alpejskiego, które następnie wyrzeźbione zostały przez erozję w skalne ostańce. W 1993 roku utworzono tu park narodowy Gór Stołowych, w obrębie którego znalazły się ich największe ich osobowości: Szczeliniec, Błędne Skały i Wielkie Torfowisko Batorowskie.

Szczeliniec Wielki jest najbardziej znaną z nich. Już w XVIII wieku przyjeżdżali tu, w celu podziwiania jego uroków, niemieccy "celebryci", jak król pruski Fryderk Wilhelm II czy Goethe. Rzeczywiście, najwyższy szczyt Gór Stołowych jest niepowtarzalną i szalenie malowniczą formacją skał o najprzeróżniejszych kształtach, wśród których wędruje się jak przez skalny labirynt. W najgłębszych miejscach, jak na przykład w Piekiełku, nawet w lecie może leżeć śnieg, gdyż nigdy nie dochodzi tu słońce. ( Wiele lat temu byliśmy z naszymi małymi dziećmi na Szczelińcu, gdy przebywaliśmy na wczasach w Karpaczu, i na Piekiełku właśnie zakończyło się nasze zwiedzanie ze względu na zalegającą tu grubą warstwę śnieżną). Wędrówka między fantastycznymi skałami prowadzi do naturalnych platform, które są wspaniałymi punktami widokowymi na Sudety. Na górę wchodzi się z Karłowa szlakiem żółtym po ponad 664 stopniach, wybudowanych w XVIII wieku przez sołtysa Karłowa Frantza Pabela, uważanego za pierwszego przewodnika w Europie (45 minut). Przed wejściem w labirynt można odpocząć trochę w schronisku. Całą trasę można spokojnie przejść w godzinę.

Góry Stołowe - Szczeliniec
Na platformie widokowej na Szczelińcu: Asia, ja, Staś - tata i Gosia

na Szczelińcu
Z platform na Szczelińcu roztaczają się wspaniałe widoki na Góry Stołowe

Sudety - Szczeliniec Mały
Tu widok na Szczeliniec Mały

Szczeliniec - na platformie     ja
Góry Stołowe - zerodowane, naprzemiennie położone na sobie warstwy skalne

chybotek
Niektóre skały, mające niewielki punkt podparcia, nazywane są chybotkami - jakże trafnie

trekking w lesie     Asia
Po szczycie Szczelińca wędruje się wśród skał, częściowo w cieniu drzew...

zejście do wąwozu     Góry Stołowe - w wąwozie
a częściowo w cieniu wąwozów skalnych (Gosia zstąpiła do Piekiełka)

zejście do wąwozu     foto - skalny labirynt
W skalnym labiryncie można bawić się w chowanego :)

Błędne Skały to drugi wspaniały labirynt skalny, do którego można dostać się z Karłowa ( znaki czerwone, 2 godziny; można też dojechać samochodem drogą odchodzącą od szosy Kudowa - Karłów). My, idąc szlakiem przez Pasterkę bezpośrednio spod Szczelińca , mogliśmy kontemplować jego piękno z okolicznych łąk, chociaż na tej trasie w upale doskwierał nam brak wody (pierwotnie mieliśmy tam dojechać samochodem, ale tata i dzieci byli ambitni a ja mogłam tylko za nimi podążać - trochę byłam wtedy na nich zła :).

szlak na Szczeliniec
Najwspanialszy widok Szczelińca jest ze szlaku łączącego tę górę z Błędnymi Skałami

Dolny Śląsk - widok na Szczeliniec
i okolicznych łąk

Błędne Skały zajmują duży obszar 20 ha popękanych w piaskowcu szczelin, tworzących gęstą i skomplikowaną sieć, po których łażenie sprawia wielką frajdę. Idziemy wąskim kanionem, czasami natykamy się na skalne grzyby, czasami na iglice. Jest nawet takie miejsce, które trzeba pokonać na czworakach :) Trzeba tylko uważać, aby nie zejść ze szlaku, gdyż autentycznie można tu pobłądzić. Całe przejście skalnego labiryntu zajmuje ok. 40 minut.

w lesie     w Błędnych Skałach
Szlak potem wspina się lekko przez las i wchodzi do Błędnych Skał...

Góry Stołowe - Błędne Skały
gdzie czekają na nas różne atrakcje:

w lesie     w Błędnych Skałach
przejście pod skalnymi grzybami labiryntem, którego dnem płynie strumyk...

trekking w Błędnych Skałach   fotografia - zakleszczona   w szczelinie
przeciskanie się przez szczeliny, w których skały napierają na wędrowca...

Gosia w fotelu     Błędne Skały - Asia na skalnym koniu
a także odpoczynek na fotelu synowej (przyszłej :), lub jazda na skalnym koniu po damsku...

na barana    ja na skalnym koniu
niektórzy mogą też liczyć na wygodniejszy transport ;)

na platformie

wycieczka do Błędnych Skał - widok Gór Stołowych
Oczywiście z platforym widokowej można też podziwiać widoki na Góry Stołowe

Poza wycieczkami po skalnych, unikalnych w Polsce atrakcjach, zwiedzaliśmy też inne ciekawe obiekty. Jednym z nich było podziwu godne, piękne Kłodzko - stary słowiański gród, który prawa miejskie uzyskał już w XIV wieku a w nim:

punktor       olśniewający barokowym bogactwem kościół Wniebowzięcia NMP, którego gotycka bryła powstała w XIV wieku, a w środku zachwycają turystów piętnastowieczne sklepienia krzyżowe i gwiaździste w nawach bocznych i o 100 lat późniejsze sklepienie sieciowe w nawie głónej, wypełnione barokową sztukaterią. Wyposażenie kościoła: ołtarz, ambona, konfesjonały i rzeźby są arcydziełami barokowej snycerki. Szczególnie słynne są gotycka, lipowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i starsza od niej, wykonana z dębowego drewna Madonna z czyżykiem.

Kłodzko - absyda katedry     przed katedrą w Kłodzku
Z tyłu katedry znajduje się wejście do podziemi

nawa  katedry     ołtarz

punktor       barokowy kościół Matki Boskiej Różańcowej z klasztorem Franciszkanów, w którym znajdują się piękne freski
       punktor       twierdzę z muzeum, będącą częścią systemu obronnego z czasów króla pruskiego Fryderyka II ( do tego systemu należała też Srebrna Góra) a pod którą istnieje olbrzymie, długie na kilkudziesiąt kilometrów podziemia minerskie (służyły do podkradania się pod ziemią do stanowisk nieprzyjacielskich armat, oblegających twierdzę i wysadzania ich w powietrze), nie do końca zbadane do tej pory

Kłodzko - wejście do twierdzy     sztandar
Wejście do twierdzy i jeden z eksponatów - pod względem ortograficznym - coś unikalnego!

punktor       będący wizytówką Kłodzka zabytkowy rynek z renesansowymi i barokowymi kamieniczkami, gotycko- renesansowym ratuszem i kolumną wotywną św. Trójcy

Dolny Śląsk - kolumna na rynku

punktor       uroczy most z XIV w. z kamiennymi rzeźbami, wzorowany na słynnym moście Karola w Pradze. W tle tego kamiennego cacka znajdują się malownicze barokowe i eklektyczne kamieniczki;

most w Kłodzku     most

punktor       podziemna trasa turystyczna poprowadzona pod starówką przez system dawnych piwnic i lochów, odpowiednio uatrakcyjniona. Spacerując wśród tych pięknych zabytków cieszyliśmy się, że wszystko tak wypiękniało po tragedii sprzed kilku lat, gdy powódź rozszalałej Nysy Kłodzkiej zniszczyła miasto .

Jednego dnia zagłębiliśmy się w sztolnię dawnej kopalni złota w Złotym Stoku, aby poczuć dreszczyk emocji, jaki dawniej był udziałem poszukiwaczy tego cennego kruszca. Złoto wydobywano w Sudetach już w XII wieku, głównie w Złotoryi a od XIII wieku również w Złotym Stoku. Część kopalni zwiedza się z przedwodnikiem (sztolnię Gretruda i sztolnię Czarna z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem) a część ciemnych tuneli samemu i do tego niezbędna jest latarka.

w kopalni złota
W sztolni kopalni złota

tata w dybach w Złotym Stoku
Tata coś przeskrobał i zakuto go w dyby

Zaintrygowani tajemnicami największej sudeckiej twierdzy w Srebrnej Górze w Górach Sowich, próbowaliśmy je rozwikłać ;) Jedna z hipotez głosi, że jest tu ukryta Bursztynowa Komnata. W rzeczywistości, zbudowana w XVIII wieku na polecenie króla pruskiego Fryderyka II twierdza, stanowić miała jeden z elementów całego systemu fortec, mających zabezpieczyć panowanie pruskie na tych terenach. Co więcej, król na cele budowy nałożył na ludność Śląska, podbitą przez siebie, olbrzymi podatek. Nazwa miejscowości i twierdzy pochodzi od wydobywanego tu już za czasów Piastów srebra. Twierdza sprawia odpowiednio mocne wrażenie nawet dziś, składa się w trzech głównych fortów, po których można chodzić i wielu pomniejszych, do których wstęp jest wzbroniony, ze względu na możliwą obecność niewypałów. Kiedyś były tu magazyny broni, potem więzienie i oflag. Dziś gospodarują tu harcerze.

Góry Sowie
Panorama Gór Sowich ze Srebrnej Góry

wycieczka w Góry Sowie
W Górach Sowich

w Twierdzy
Twierdza w Srebrnej Górze...

twierdza w Srebrnej Górze
kryje być może swoje tajemnice w przepastnych podziemiach

Twierdza Srebrna Góra      Dolny Śląsk - tajemnicza twierdza

w kazamatach
Asia w kazamatach

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim w Górach Sowich składa się z dwóch, zupełnie różnych w charakterze, obiektów – dobrze zachowanej części renesansowej ze wspaniałym, rzeźbionym portalem i równie wspaniałym kolorowym sgraffiti oraz pozostałym w stanie ruiny gotyckim zamkiem z jedyną ocalałą wieżą zamkową. Zbudowany w XII wieku przez książąt świdnicko - jaworskich, w XVI wieku stał się renesansową rezydencją, ale w czasie wojny trzydziestoletniej był siedzibą rebeliantów i cieszył się sławą "gospody morderców". W wyniku tej wojny ucierpiał znacznie i odzyskał na znaczeniu dopiero w XIX wieku jako romantyczna rezydencja z częściową ruiną. Kamienny portal bramy zamku górnego, przedstawiający alegorie różnych cnót oraz sgraffiti z lwami i roślinnymi ornamentami na bramie do zamku dolnego długo pozostają w pamięci i nawet sprawiają wrażenie, jakby nie pasowały swoim splendorem do tej małej mieściny, położonej nad Jeziorem Bystrzyckim - ale kiedyś bywali tu książęta (również Radziwiłowie) a pałac ten tętnił życiem.

Zamek Grodno
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim ma wspaniałą fasadę ze sgraffiti z lwami, podtrzymującymi bramę wjazdową

fasada tylnia
Również tył i boki bryły renesansowego zamku są bajecznie pomalowane

dziedziniec dolny  zamek renesansowy   zamek gotycki w Zagórzu Śląskim
Za renesansowym zamkiem dolnym zachował się w częściowej ruinie stary zamek gotycki z jedyną ocalałą wieżą

fotografia  - brama zamku
Brama do zamku górnego pokryta jest płaskorzeźbami

ruiny
Ruiny gotyckiego zamku

Dolny Śląsk - Zamek Grodno   na zamku
Widok z wieży zamkowej na zamek Grodno

na wieży
Oglądamy widoki z zamku na Góry Sowie

Asia
Asia - pani na gotyckim zamku ;)

Po kilku dniach pobytu w Górach Stołowych i Sowich przemieściliśmy się przez Pogórze Sudeckie na drugi kraniec Sudetów w Góry Izerskie, zwiedzając po drodze ciekawe miejsca: zamki, muzea, kościoły.

góry Izerskie        c.d. wycieczki po Dolnym Śląsku oraz po Górach Izerskich


Powrót do strony głównej o podróżach

mail

1161