Najciekawsze muzeum zwiedziliśmy w stolicy Krety, Heraklionie, który jest niezbyt ładnym miastem, liczącym zaledwie 120 tys. mieszkańców. Za to Muzeum Archeologiczne posiada fantastyczne zbiory z okresu minojskiego i wcześniejszego, dowody unikalnej, wspaniałej kultury dawnej Krety. Zachwycają żywe kolory fresków z wykopalisk z Knossos, pełne fantazji ceramiczne naczynia o oryginalnej ornamentyce i kolorystyce, olbrzymie pitosy, służące do przechowywania oliwy i ziarna, gliniane zabawki, czy koszyk na zakupy. Zdjęcia, które mogliśmy zrobic w muzeum ukazują kalejdoskop dawnego, niepowtarzalnego wzornictwa minojskiego.
Sztuka minojska słynęła również ze złotnictwa
Ceramika minojska
Unikalne naczynia służące do przechowywania oliwy lub wina
W pitosach przechowywano ziarno i oliwę
W środku oryginalny hełm, wykonany z płytek z kości
   
Bardzo licznie reprezentowane są typowe dla kultury minojskiej figurki byków, wykonywane nie tylko z ceramiki, ale też z brązu. Kreteńczycy czesto posiadali takie figurki ze względu na podanie, głoszące, że ich król Minos był synem Europy i Zeusa. Zeus, ukrywający swą tożsamość pod postacią byka, porywał Europę i przywiózł tu na Kretę, co było wg mitologii początkiem tutejszej wspaniałej cywilizacji.
Wśród ekspozycji spotykamy też bardzo sugestywne popiersie tygrysa, wykonane w alabastrze.
Ceramiczny byk i alabastrowy tygrys
Byki z brązu
Znajduje się też tutaj zadziwiające znalezisko z Fajstos – dysk pokryty tajemniczym pismem, którego nie rozszyfrowano do dziś. Po opuszczeniu muzeum kupiłam synowi (który w tym czasie pisał jako swoją pracę magisterską program komputerowy, umożliwiający uzupełnianie luk w tabliczkach sumeryjskich
) koszulkę z wizerunkim dysku z Fajstos, aby mógł się wprawiać jako młody kryptolog ;)
Innym znaleziskiem, niespotykanym nigdzie indziej, jest gliniany model domu minojskiego, według którego dokonywano rekonstrukcji budynków w Knossos.
 
Dysk z Fajstos - wyzwanie dla historyków
Tak wyglądały domy minojskie
Knossos - to zrekonstruowany na wzgórzu w miejscu wykopalisk pałac z okresu minojskiego, uznawany za hipotetyczny labirynt legendarnego króla Minosa, w którym więziony był Minotaur, zabity następnie przez ateńskiego bohatera Tezeusza przy pomocy zakochanej w nim córki króla Ariadny (i jej nici).
Pałac był olbrzymi, trzypiętrowy i składał się z wielkiej ilości malutkich pomieszczeń - być może dlatego ówczesnym ludziom kojarzył się z labiryntem. Zbudowany został około 2000 lat p.n.e. i zniszczony podczas trzęsienia ziemi na Santorini, a później odbudowany ok. 1400 r p.n.e.
Asia ogląda wykopaliska w Knossos
Częściowo zrekonstruowane pozostałości pałacu króla Minosa
Pitosy do przechowywania zboża i oliwy
Z tego okresu pochodzą odtworzone pomieszczenia, jak: sala tronowa z najstarszym tronem w Europie, pokoje królewskie i teatr. Sale pałacowe ozdobione były rzeźbami i wspaniałymi freskami (na długo przed latami świetności cywilizacji greckiej), nic dziwnego, że w mitologii greckiej pozostał ślad po królu Minosie. A o twórcy tych cudów, Dedalu, wspomina się jako o wspaniałym budowniczym. Stąd zresztą uciekał Dedal z swym synem Ikarem na zbudowanych przez siebie skrzydłach, gdy król nie zgodził się na jego wyjazd do ojczyzny.
Rekonstrukcja pałacu króla Minosa
Czy tu straszył Minotaur?
Konstrukcję ogromnego pałacu zawdzieczamy wg mitologii Dedalowi
Sala tronowa
Freski przedstawiały różnorodną tematykę
I były bardzo kolorowe
Rekonstrukcja budzi mieszane uczucia, z jednej strony przybliża nam wyjątkowość dawnego pałacu i zadziwia bajecznymi kolorami wykopanych i częściowo odtworzonych fresków (scenki rodzajowe, delfiny, byk) a z drugiej strony świadczy o pewnym niechlujstwie – np. czasami rzucają się w oczy betonowe elementy, używane zamiast drewnianych.
W kolejce do sali tronowej
Żegnamy Knossos - ożywione miejsce minojskich legend i unikalnej starożytnej kultury, której tajemnic jeszcze do końca nie zgłębiliśmy
Wąwóz Samaria
Powrót do strony głównej o Krecie
Powrót do strony głównej o podróżach
121618