logo

Bieszczady

Atrakcje Cisnej - zwierzyniec i bieszczadzka kolejka

Pora na odpoczynek. Postanowiliśmy też zafundować Pawełkowi jakieś atrakcje, gdyż pięknie chodzi po górach. Zabraliśmy go więc na przejażdżkę kolejką bieszczadzką. Kupiliśmy w Cisnej bilety na godziny popołudniowe (bo tylko takie już były) i do czasu odejścia pociągu miło spędziliśmy czas w Leśnym Zwierzyńcu w Lisznej, miejscowości leżącej tuż obok Cisnej.

bieszczadzka kolejka
Bieszczadzka kolejka wąskotorowa

Lidka
W Leśnym Zwierzyńcu

rzeźba o ludowa   baby    rzeźba
Trzy baby

Leśny Zwierzyniec jest obiektem prywatnym, utworzonym przy nadleśnictwie. Zaczął on funkcjonować jako azyl dla poszkodowanych lub chorych dzikich zwierząt, a potem stopniowo rozrósł się. Jest tu sporo ptaków, ale również zwierząt kopytnych i drobnych zwierząt drapieżnych. Pytałam panią leśniczynę, skąd biorą mieszkańców swojego ZOO. Ano, jak uzbierają jakąś większą kwotę, to wykupują jakieś zwierzę z farmy hodowlanej. I chwała im za to! Czyli, kilka danieli, kun, gronostajów może tu w spokoju spędzić resztę swego życia ( czasem długiego), zamiast szybko je skończyć na talerzu w jakiejś restauracji czy na kołnierzu jakiejś pani. Leśniczyna wyjaśnia, że wszystkie te zwierzęta urodzone są w niewoli, więc nie można wypuścić ich na wolność, ale przynajmniej mają tu szansę na życie, nawet, jeśli mają do dyspozycji przestrzeń ograniczoną.

daniela
Piękne daniele w Leśnym Zwierzyńcu w Leśnej

karmienie   młody daniel
Scenka rodzinna danieli

jeleń
Jeleń

jeleń w zwierzyńcu       z rogami

świnka   prosiaczek
Egzotyczne świnki azjatyckie

kozy
Kozły

śpioch
A to śpioch z tego szopa pracza

Mini ZOO jest położone w ładnym miejscu, przy stawku. Wizyta tutaj to dla dzieci wielka frajda: nie dość, że mogą z bliska obserwować jelenie, daniele, kozy, chomiki (właśnie tego dnia urodziły się maluszki), gronostaje, łasiczki, borsuki itp., to jeszcze własnoręcznie mogą karmić ptaki, gdyż przy kupnie biletu jest możliwość dokupienia ziarna dla ptaków. Pawełek karmił więc ptaszki z obopólnym ukontentowaniem. A po zwiedzeniu zwierzyńca przysiedliśmy jeszcze na ławeczce przy stawku, aby poobserwować różne gęsi, kaczki i łabędzie. A pływa ich tu dużo, niektóre egzotyczne.

portret jelenia   młody

daniele

portret jelenia       Paweł
Paweł karmi kozły

w zwierzyńcu
Siedzieliśmy nad stawem obserwując wodne ptactwo

gęś tybetańska
Gęś tybetańska

Bernikla kanadyjska   gęś gęgawa
Bernikla kanadyjska i gęś gęgawa

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa jest jednocześnie zabytkiem i atrakcją turystyczną. Sięga ona aż końca XIX wieku, gdy powstała jako kolej leśna. Woziła drewno i pracowników leśny, a potem i turystów aż do lat 90-tych XX w. Ja pamiętam, jaką przyjemnością była podróż tą kolejką w latach siedemdziesiątych, czyli czasach moich studenckich włóczęg po Bieszczadach. Jechało się odkrytymi platformami przez przepastne lasy, uchylając przed gałęziami drzew lub opuszczało ją na chwilę, aby pozbierać łąkowe kwiatki i wrócić zaraz do niej - były odcinki, gdzie jechała w tempie maszerującego człowieka. W latach dziewięćdziesiątych zamknięto kolej a wagoniki i parowozy odprawiono do Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie. Jednak znalazło się kilka mądrych osób, które sprawiły, że kolejka nadal jeździ, wożąc turystów (co prawda tylko w lipcu i sierpniu) i ma nieustające powodzenie.

kolejka węglowa   ciuchcia
Dawna ciuchcia węglowa

kolejka leśna
Kolejka bieszczadzka służyła jako kolej leśna do przewozu drewna...

wagony
i pracowników

lokomotywa
Teraz w Cisnej można oglądać ten zabytkowy sprzet kolejowy

zielona lokomotywa   koła

spychacz

My wybraliśmy się na trasę Majdan – Balnica – Majdan, gdyż ten kurs jest krótszy, niż kurs do Przysłupu, a jako atrakcja dla dziecka starczy. W Balnicy jest krótki odpoczynek, tak, aby zjeść małe co nieco u okolicznych mieszkańców, którzy oferują np. kiełbaski z grilla, podczas, gdy ciuchcia przestawiana jest na drugą stronę składu. A jazda kolejką jest w dalszym ciągu przyjemna: mija się blisko rosnące drzewa, obserwuje wagoniki, pełzające na zakrętach i nasłuchuje ostrzegającego „Ciuuuuch, ciuuuuuuuchhhh” przed przejazdem przez szosę. Zaś w ostatnik wagoniku można obserwować, jak dwóch pracowników kolejki, zamaszyście kręcąc kołem, przyhamowuje kolejkę przed wjazdem na zatręty.

kolejka bieszczadzka
Kolejka bieszczadzka...

zakręt
pełznie po wąskich torach, zwalniając na zakrętach...

las
przez łąki i lasy

ciuchcia   lokomotywa jedzie
W Majdanie był krótki odpoczynek, a lokomotywa przejeżdżała na drugi koniec składu

tory   w Majdanie

Bukowe Berdo        Bieszczady: Muczne - Krzemień przez Bukowe Berdo

       Powrót do strony o Beskidach

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

75869