Suwalszczyzna tak nas zauroczyła, że postanowiliśmy jeszcze ją kiedyś odwiedzić i taka okazja zdarzyła się w 2008 roku, gdy próbowałam odzyskać równowagę po starcie mojego ukochanego kota. Zamieszkaliśmy tym razem w Kuklach nad jeziorem Pomorze i stamtąd robiliśmy wypady po okolicznych miejscowościach w poszukiwaniu perełek dawnej architektury regionalnej. Jedną z takich perełek był rzeźbiony drewniany domek w oklicach Budy Ruskiej.
Nasz pensjonat
Domek w Budzie Ruskiej
Ażeby zapoznać się bliżej z kulturą litewską udaliśmy się do Puńska, który jest centrum kultury litweskiej w Polsce. Po drodze napotykaliśmy się na istniejące jeszcze gdzieniegdzie przydrożne kapliczki i drewniane kościółki. Przed samą miejscowością natrafiliśmy na mały skansen architektury litewskiej przy nowo postawionej karczmie regionalnej. Skansen tworzy zagroda wiejska z przełomu XIX i XX wieku, składająca się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem.
Drewniane przydrożne krzyże
Drewniane kapliczki i kościoły
Karczma regionalna
Chałupa litewska
Kuchnia i pokój w litewskiej chałupie
Stodoła w litewskim skansenie
W Puńsku od razu zauważyliśmy kilka uroczych, drewnianych kapliczek ludowych. Następnie skoncentrowaliśmy się na zwiedzaniu obiektów w przykościelnych. Interesujący neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zawiera w swoim wnętrzu rzeźby, witraże, ołtarze z litewska ornamentyką oraz chorągwie i obrusy zdobione litewskim haftem.
Kapliczki w Puńsku
Kościół w Puńsku
Nawa główna i ambona kościoła w Puńsku
Ołtarze boczne
Feretrony ozdobione litewskim haftem
Obok kościoła w stuletniej plebanii mieści się muzeum z ciekawymi eksponatami sztuki litewskiej. Można tu podziwiać stroje ludowe z haftami, ręcznie tkane sukna, chłopskie buty wplatane z łyka, rzeźby, malowane skrzynie, ceramikę oraz plecionki - w tym ślicznie wykończone nimi domowe ołtarzyki drewniane. W największy podziw wprawiło mnie jednak krosno, sterowane przy pomocy zestawu dziurkowanych listewek drewnianych, które od razu skojarzyło mi się z takimi urządzeniami, występującymi w angielskich maufakturach już w XVII wieku. Sterowane przy pomocy perforowanych listewek krosna były inspiracją do wynalezienia elektronicznych dziurkarek, które produkowały taśmy i karty perforowane do wprowadzania danych do komputerów w sześćdziesiątych - siedemdziesiątych latach dwudziestego wieku.
Stara plebania
Litewskie skrzynie
Domowy ołtarzyk
Sterowany warsztat tkacki i łapcie
Oczywiście w czasie naszego pobytu na Pojezierzu Suwalskim skorzystaliśmy też z możliwości przejażdżki łódką po jeziorze. Szczególnie piękny zakątek odkryliśmy po pokonaniu przybrzeżnych szuwarów i wpłynięciu do małej rzeczki, gdzie w spokoju mogliśmy kontemplować bogactwo roślinności. A powrót do naszego pensjonatu równo z zachodem słońca oznaczał porę na wieczorne spotkanie z relaksującą książką.
Suwalskie impresje
Powrót do strony głównej o Suwalszczyznie
Powrót do strony głównej o podróżach