logo

Litwa - 2008

Nasza wycieczka na Litwę była najkrótsza z możliwych, bo zaledwie jednodniowa. Odbyliśmy ją w czasie naszego kilkudniowego pobytu na Suwalszczyźnie w lecie 2008 r. W ciągu jednego dnia dało się wpaść na kilka godzin do Wilna i Trok. To za mało, aby poznanać te miasta, ale wystarczająco, by choć zerknąć na to, co w naszej świadomości, zgodnie z historycznym przekazem, wiązało się z dawną polskością Wilna i poszwędać się po znanym z wielu fotografii zamku w Trokach.

Wilno – stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego od XIII wieku a od czasów jagiellońskich miasto związane ściśle z Polską; kolebka polskiego romantyzmu, gdzie mieszkali i tworzyli A. Mickiewicz, J. Słowacki, J. I. Kraszewski i W. Syrokomla, J. Lelewel; perła architektury polskiej; drugie po Lwowie wielkie i znaczące miasto czysto polskie, które utraciliśmy na rzecz ZSRR na skutek paktu Ribbentrop – Mołotow, potwierdzonego po wojnie ustaleniami Konferencji Poczdamskiej a od przeszło dwudziestu lat stolica niepodległej Litwy. Wilno – miasto, wspominane przez wielu wysiedlonych z niego Polaków jako nieledwie raj utracony.

Dawny pałac magnacki w Wilnie
Dawny pałac magnacki w Wilnie

Zajechaliśmy do Wilna w okolice dworca, aby tam przespacerować się ulicami, które przed wojną stanowiły jedne z bardziej reprezentacyjnych miejsc w tym mieście. Wielkie, secesyjne i eklektyczne kamienice, niedyś wspaniałe a obecnie czasem odnowione a czasem popadające w ruinę, z odpadającymi gdzieniegdzie balkonami i wyłażącym z gzymsów zielskiem, sprawiły na nas ambiwalentne wrażenie. Czyżby niektóre z tych umierających budynków nie zdołały jeszcze wrócić do rąk przedwojennych właścicieli, a może brak jest środków na ich remonty?

Kamienica w Wilnie

Litwa - Kamienica w Wilnie

Kamienica polska     Polska kamienica w Wilnie

Zaraz też skierowaliśmy się na cmentarz na Rossie, niegdyś czołową polską nekropolię i jedną z najstarszych w Europie, powstałą w II-ej połowie XVIII w., gdzie pochowano tylu wspaniałych Polaków, twórców nauki i kultury; cmentarz obecnie zapomniany i odwiedzany tylko przez wycieczki z Polski - i ogarnął nas nostalgiczny nastrój.
Cmentarz położony jest pięknie na wzgórzach a kamienne krzyże i nagrobki schodzą z niego w dół, kryjąc się w wysokich trawach. Najczęściej są to skromne nagrobki w kształcie postumentów lub głazów, choć znajduje się tu też kilka kaplic rodzinnych i rzeźb figuralnych.

Kapliczka na cmentarzu na Rossie     Wycieczka na cmentarz na Rossie
Kaliczka i brama wejściowa na cmentarz na Rossie

Litwa - polski cmentarz
Polski cmentarz na Rossie

Cmentarz na Rossie        Wilno- cmentarz na Rossie

Cmentarz polski

polski zabytek na Rossie      podróż do śladów polskości
Jeden z bardziej znanych pomników

Na tablicach można wyczytać wiele polskich nazwisk, czasem słynnych, jak n.p. historyka Joachima Lelewela, którego popiersie było właśnie odnawiane. Najsłynniejszą i najpiękniejszą rzeźbą tego cmentarza jest Czarny Anioł, wznoszący się z grobu ku niebu.

Grób
Czy tu leży jakaś krewna Melchiora Wańkowicza?

Popiersie  Lelewela         foto polskiego nagrobka
Popiersie Lelewela

Zabytkowy cmentarz w Wilnie

Litwa - polski nagrobek     zabytkowa kapliczka     Cmentarz na Rossie

Rzeźba czarnego anioła          Czarny anioł
Piękny Czarny Anioł

A najbardziej znanym przez Polaków nagrobkiem jest wzniesiony z czarnego granitu grobowiec matki marszałka Józefa Piłsudskiego, Marii z Billewiczów Piłsudskiej z pochowaną u jej stóp urną z sercem jej syna. Na płycie widnieje prosty napis "MATKA I SERCE SYNA". Tutaj starsza pani, czuwająca przy grobie, uraczyła nas patriotycznym wierszem.
Do starego cmentarza na Rossie przylega mały cmentarzyk wojskowy. Spoczywają tu żołnierze polscy polegli w walkach o Wilno w latach 1919, 1920, 1939, 1944.

Nagrobek matki Józefa Piłsudskiego
Nagrobek matki Józefa Piłsudskiego

Cmentarzyk wojskowy w Wilnie
Polski cmentarz wojskowy w Wilnie

Po obowiązkowym odwiedzeniu cmentarza na Rossie, udaliśmy się do najpiękniejszej świątyni wileńskiej, kościóła św. Piotra i Pawła na Antokolu. I tak zaczęliśmy naszą wędrówkę po słynnych wileńskich świątyniach różnych wyznań...

   Wileńskie kościoły

W trakcie odwiedzania kolejnych kościołów, spacerowaliśmy po Starym Mieście wśród kolorowych kamieniczek, gdzie co i raz osłaniał się nad nimi widok na inną wieżę kościelną. Najwyższa z nich to pięciokondygnacyjna dzwonnica kościoła św. Janów, nakryta rokokowym hełmem, upiększona kolumnami i pilastrami.

Stare miasto w Wilnie
Stare Miasto w Wilnie

Wilno - Kamieniczka gotycka     Śliczna kamieniczka na LItwie     Stare miasto w Wilnie
Kamieniczki Starego Miasta reprezentują różne style architektoniczne

Wieża koscielna       Wieża w Wilnie
Wilno to miasto kościołów...

foto Wilno        Stare miasto w Wilnie
i wież

Wędrując dalej wśród różnych stylowo domów natknęliśmy się też na kamienice, w których mieszkali Adam Mickiewicz i Józef Kraszewski...

Kamienica eklektyczna
W Wilnie jest wiele budynków eklektycznych

zdjęcie -Stare miasto w Wilnie     Stare miasto w Wilnie

fot kamienica w Wilnie     Tablica poświęcona Mickiewiczowi Wilno - dom Kraszewskiego     Tablica poświęcona Kraszewskiemu
Dom Ignacego Kraszewskiego

oraz na wspaniały budynek Filharmonii.

Filharmonia Wileńska
Filharmonia Wileńska

Uniwersytet Wileński to jedna z najstarszych wyższych uczelni we tej cześci Europy, założony w XVI wieku przez króla Stefana Batorego. Zajmuje on wiele zabudowań, otaczających zabytkowe dziedzińce. My wstąpiliśmy na jeden z nich, niewielki, ale ładny, otoczony z każdej strony renesansowymi arkadami.

Dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego
Dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego

Tuż obok można przejść na tyły Pałacu Prezydenckiego i zerknąć na prezydenckie ogrody. Piękny, klasycystyczny budynek jest bardzo elegancki i rzeczywiście pasuje na siedzibę głowy państwa - oczywiście jest to dawny pałac jednego z polsko - litewskich rodów magnackich. Od frontu wygląda on równie okazale.

Tył Pałacu Prezydenckiego
Elewacja ogrodowa Pałacu Prezydenckiego

Tablica kancelarii prezydenckiej     Litwa - fasada Pałacu Prezydenckiego

Fasada Pałacu Prezydenckiego
Frontowa fasada Pałacu Prezydenckiego

Na dużym placu przed katedrą przyciąga wzrok współczesny pomnik księcia Gedymina, dziadka Władysława Jagiełły - władcy, który przeniósł stolicę Litwy z Trok do Wilna. Postać księcia w zbroi, prowadzącego nieudolnie konia, żadną miarą według mnie nie przypomina bohatera...

Pomnik Gedymina     fotografia pomnika Gedymina
Pomnik Gedymina

Od tegoż pomnika zaczyna się główna ulica Wilna, nazwana na cześć tego księcia Aleją Gedymina. W zależności od okresów historycznych różnie się nazywała, w okresie XX – lecia międzywojennego – ul. Adama Mickiewicza, w czasach sowieckich – Lenina.
Zabudowana pięknie odrestaurowanymi eklektycznymi i secesyjnymi kamienicami stanowi miejsce prawdziwie reprezentacyjne.

Wilno - Aleja Gedymina
Aleja Gedymina

foto - polska kamienica     Aleja Gedymina      polski zabytek w Wilnie
Piękne kamienice

obecnie Aleja Gedymina, dawniej Mickiewicza

głóna aleja Wina     Aleja Gedymina

W obecnej siedzibie Prezydium Litewskiej Akademii Nauk w okresie XX – lecia mieścił się bank polski.

Prezydium Litewskiej Akademii Nauk
Prezydium Litewskiej Akademii Nauk

W pięknym eklektycznym budynku do drugiej wojny światowej mieścił się słynny wileński hotel George, spalony podczas działań wojennych, a obecnie znajdują się tu drogie sklepy i ekskluzywne apartamenty.

Przedwojenny hotel George
Przedwojenny hotel George

foto - Przedwojenny hotel George

W Alei Giedymina mieści się również Teatr Dramatyczny. Ma on bardzo charakterystyczne wejście z ekspresyjną rzeźbą 3 kobiet, które symbolizują dramat, komedię i tragedię. Przed drugą wojną światową znajdował się tu polski teatr muzyczny „Lutnia”.

Teatr  Dramatyczny      dawny polski teatr muzyczny Lutnia
Teatr Dramatyczny z oryginalną rzeźbą

Po krótkim odpoczynku poświęconym na mały obiadek, opuściliśmy Wilno, miasto pięknych kościołów, pełne wielowiekowych śladów polskości i udaliśmy się do Trok.

Stare Miasto w Wilnie
Wieże kościelne

polski  kościół w Wilnie      zdjęcie Starego Miasta w Wilnie      zabytek w Wilnie
Różne stylowo zabytki

Hotel Astoria     Cerkiew w Wilnie
Hotel Astoria i cerkiew

Fasada kościoła św. Kazimierza
Fasada kościoła św. Kazimierza

zdjęcie domu w Alei Gedymina     Litwa - reprezentacyjny dom
Jeden z reprezentacyjnych domów w Alei Gedymina

   Zamek w Trokach



Powrót do strony głównej o podróżach

mail

94592