logo

2006 - Gniew, Świeć

Z Kwidzynia przepłynęliśmy promem przez Wisłę do Gniewu - miasta kilku gotyckich i neogotyckich zabytków: ratusz, piękny kościół św. Mikołaja, rynek Starego Miasta, stary budynek poczty i oczywiście zamek. XIII – wieczny zamek krzyżacki wraz z murami i odremontowanymi zabudowaniami zamkowymi wznosi się malowniczo na skarpie nad Wisłą. Mogliśmy się tym widokiem długo upajać, gdyż czekaliśmy na przeprawę promową około godziny, ale było bardzo miło – ładne widoki i ciepłe słoneczko pozwalały na relaks przed kolejną dawką historycznych doznań.

Widok Gniewu od strony Wisły
Widok Gniewu od strony Wisły

Na rynku w Gniewie
Na rynku w Gniewie

Rynek w Gniewie              Rynek
Rynek w Gniewie

foto - Gniew
Gniew - widok z zamku

Kościół św. Mikołaja              Gniew - Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja

piękny gotyk      Gotycki kościół
Kościół św. Mikołaja

Widok Gniewu
Gniew - widok z góry

Zamek nie miał szczęścia – zniszczony w czasie wojen szwedzkich, zamieniony w czasach pruskich na koszary i więzienie, spłonął na początku XX wieku. Od 1992 roku prężnie prowadzona jest jego rekonstrukcja i trzeba przyznać, że można już podziwiać jej efekty. W środku co prawda niewiele jest jeszcze do oglądania, ale zamek żyje – odbywają się tu imprezy plenerowe, turnieje rycerskie, organizowane przez Bractwo Rycerskie, pokazy walk i posługiwania się średniowieczną bronią (my ćwiczyliśmy strzelanie z łuku i kuszy), są warsztaty płatnerskie, tkackie oraz karczma ze staropolskim jadłospisem w podziemiach. Na podzamczu można zjeść i przenocować w eleganckim hotelu w Pałacyku Marysieńki, postawianym tu przez Jana III Sobieskiego dla ukochanej żony. Wszystko to sprawia bardzo przyjemne wrażenie, bardziej swojskie niż na zamku w Gołubiu.

Widok zamku w Gniewie od strony Wisły
Widok zamku w Gniewie od strony Wisły

Zamek gotycki    Zamek w Gniewie    fotografia zamku
Widok zamku w Gniewie
Zamek w Gniewie

Zamek od strony dziedzińca                  foto dziedzińca
Zamek od strony dziedzińca

Zamek od strony dziedzińca
Zamek od strony dziedzińca

wycieczka do Gniewu

Asia strzela z łuku      Strzelanie z łuku
Strzelanie z łuku

Widok z murów zamkowych na Wisłę
Widok z murów zamkowych na Wisłę

foto - Widok zamku w Gniewie
Zamek w Gniewie

Naszym następnym przystankiem było Świecie z ruinami zamku z XIV w. Zamek był niedgyś chroniony przez system fos i rzekę Wdę, tuż przy jej ujściu do Wisły. Pozostałe obecnie resztki zamku byłyby mało ciekawe, gdyby nie charakterystyczna, nietypowa dla budownictwa krzyżackiego okrągła wieża, w dodatku odchylona od pionu na skutek podmycia przez wodę. W środku - jedna duża sala z wystawą tematyczną.

Zamek w Świeciu
Zamek w Świeciu

Ciekawa wieża zamku    W zamku w Świeciu    Zbroja rycerska

foto - Zamek w Świeciu

Chełmno   A dalej - Chełmno, Chełmża, Toruń

Powrót do strony głównej o Ziemi Chełmińskiej

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

48615