logo

Tatry

Wycieczki wypoczynkowe

Łatwe trasy spacerowe zostały przeze mnie nazwane wycieczkami wypoczynkowymi ze względu na naszą rodzinną tradycję. Tak nazywamy wycieczki, na które wybieramy się nazajutrz po dużej wyprawie w wyższe partie górskie. Po takiej całodziennej wycieczce, po której ma się w nogach kilkanaście - do dwudziestu kilku kilometrów i tysiąc metrów w górę i w dół, należy się jakiś odpoczynek. Zawsze stosowaliśmy taką zasadę, gdy dzieci były małe – choć nie zawsze takie wycieczki okazywały się rzeczywiście wypoczynkowymi. I nawet do dziś moja rodzinka czasem tak na nie reaguje: „Oj, niedobrze – matka zaplanowała na dziś wycieczkę wypoczynkową, to nie wrócimy przed nocą” :) Ale w założeniu są to wycieczki krótkie, łatwe, prowadzące często do pięknych miejsc, które, wędrując w wyższe partie górskie, przelatuje się galopem. I niektóre z nich mają jeszcze tę zaletę, że w sierpniu, gdy przez Tatry przewalają się tabuny ludzi, tu można znaleźć spokojne miejsca, idealne do relaksu i podziwiania tatrzańskich szczytów. No i od nich należy zaczynać swoją przygodę z Tatrami.

Bystra    źródło
W czasie wycieczki wypoczynkowej można spędzić urocze chwile nad górskimi potokami, w których nasze dzieci lubiły się bawić, gdy były małe.
Tu: potok Bystra w Kuźnicach i znajdujące się przy drodze na Kalatówki źródełko

las
Spacery po tatrzańskim lesie są bardzo przyjemne: kojąca zieleń, brak komarów, ochrona przed deszczem i palącym słońcem w czasie upałów.
Tu: urocze miejsce w lesie koło pustelni brata Alberta na Kalatówkach

dziewięćsił
W lesie i na halach w Tatrach nie wolno zrywać zieleni, wszakże jest tu park narodowy, ale niektóre rośliny są pod szczególną ochroną, jako zagrożone wyginięciem, jak n.p. dziewięćsił i szarotki

Niektóre trasy oferują dodatkowo wspaniałe widoki na Tatry, Zakopane czy Podhale.

Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie i dolina Czarnego Potoku widziane ze szlaku na Butorowy Wierch

panorama Tatr
Panorama Tatr z Butorowego Wierchu - Giewont i Czerwone Wierchy: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak

Giewont
Giewont i Małołączniak widziany z dołu Butorowego Wierchu

Tatry widziane z Gubałówki
Widok z Gubałówki na Tatry

Podhale
Widok z Gubałówki w stronę Podhala


        Spacer Gubałówką do Butorowego Wierchu
        Czarnym szlakiem z Witowa do Butorowego Wierchu

mail

51641