logo

Wielkopolska - 2008

Miejsca odwiedzane przez nas następnego dnia nie sprawiły już na nas tak wspaniałego wrażenia, choć na pewno były ciekawe. Po drodze zahaczyliśmy o Sobótkę, gdzie dawny pałac Sobockich z I połowy XIX wieku jest obecnie siedzibą Zespołu Szkół Leśnych.

pałac w Sobótce
Pałac w Sobótce

W Trzebicku oglądaliśmy siedemnastowieczny zabytek, bardzo rzadki na Wielkopolsce - drewniany kościół barokowy. Trzyczęściowy budynek, szalowany ciemnym drewnem z dachami krytymi gontem posiada, okalające nawy, soboty.

drewniany kościół
Drewniany kościół w Trzebicku

Ciekawy zabytek sakralny znajduje się w Miliczu. Jest to jeden z siedemnastowiecznych kościołów ewangelickich tzw. Łaski, który pozwolono postawić ewangelikom w ramach ustaleń pokojowych po interwencji króla szwedzkiego. Drewniany budynek, zbudowany na planie krzyża, mieści obecnie świątynię rzymskokatolicką.

 kościół Łaski
Kościół Łaski w Miliczu

Do Milicza ściągają często ornitolodzy, gdyż w dolinie Baryczy wielki obszar rezerwatu przyrody Stawów Milickich jest ptasim rajem. Bardzo malownicze Stawy Milickie o powierzchni 7000 km kw są największym obszarem stawów rybnych a przy okazji ostoją ptactwa dla 250 gatunków (w tym bocianów czarnych). Niektóre z nich zostały założone w XV wieku przez cystersów. Zatrzymaliśmy się na przeszło godzinę w tym bardzo przyjemnym miejscu na stanowisku obserwacyjnym i uzbrojeni w aparat fotograficzny i lornetkę obserwowaliśmy ptaki, głównie czaple. Nietypowy był również widok jeleni... wędrujących sobie po wodzie.

Stawy Milickie
Takie ciekawe widoki zobaczyć można nad Stawami Milickimi

czapla   ptak nad stawem
Obserwowaliśmy też czaplę

Dłuższy przystanek, wraz z noclegiem, mieliśmy w Rydzynie, mieście, które samo w sobie stanowi zabytek architektury barokowej. Duży rynek obrastają zabytkowe, kolorowe kamieniczki szczytowe z I poł XVIII wieku z wyróżniającym się wśród nich ratuszem a na środku stoi ciekawa kolumna morowa. Miasto i znajdujący się tuż obok zespół zamkowo - parkowy należało najpierw do rodu Leszczyńskich a później do Sułkowskich. Król Stanisław Leszczyński przebudował w XVII w. dawny gotycki zamek, należący do Jana Rydzyńskiego, rycerza Jagiełły, na wielki pałac barokowy, słynący z przepychu. Po abdykacji króla przeszedł on w ręce Sułkowskich. Niestety pałac uległ spaleniu w czasie II wojny światowej i w czasach powojennych obudowano go, zamieniając na dom pracy twórczej i częściowo w hotel, ale w środku przywrócono do pierwotnej świetności tylko kilka sal.

rynek w Rydzynie
Rynek w Rydzynie z ratuszem i kolumną morową

zamek w Rydzynie   zamkowe okna
Zamek w Rydzynie - widok od strony ogrodów

lustro    Wynajęliśmy pokój w tym hotelu na jedną noc, obiecując sobie w związku z tym wiele atrakcji, ale spotkało na rozczarowanie. Część hotelowa zamku przypominała wystrojem i standardem dawne hotele z czasów komuny, zupełnie nie nawiązując nastrojem do miejsca. Dopiero wówczas, gdy udaliśmy się na poznanie części reprezentacyjnej, mieliśmy możliwość podziwiania dawnego przepychu i splendoru królewskiego pałacu. Kolumnowa sala balowa, olbrzymia, z ogromnym plafonem na suficie, służy teraz jako sala konferencyjna. Ale największy zachwyt wzbudziły w nas sale, w których stropy wykończone zostały wspaniałymi stiukami. A podobne rzeźby figuralne, które rozsiadły się w narożach tych sufitów, mieliśmy szczęście oglądać tylko raz w kościele Piotra i Pawła w Wilnie. I zastanawiałam się, czy bardziej podziwiać dawny przepych barokowej rezydencji, czy umiejętność polskich współczesnych rzemieślników, którzy potrafili takie cuda odtworzyć.


sala balowa w Rydzynie
Sala balowa zamku w Rydzynie

sala balowa-plafon
Wspaniałe malowidło na plafonie w sali balowej

stiuki
Sale zamkowe ozdobone są unikalnymi sztukateriami

sztukaterie - zamek w Rydzynie   sztukateria
Imponujące sztukaterie w jednej z sal

bazylika   c.d. wycieczki - Bazylika w Gostyniu, Pawłowice, Rokosowo, Racot, Gola, Manieczki

       Powrót do strony o Wielkopolsce

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

73538