logo

Sycylia - Etna i Taormina

Wycieczka na Etnę należy do obowiązkowych na Sycylii. Budzimy się skoro świt, dzięki czemu możemy obejrzeć wschód słońca na połyskującym srebrem Morzu Tyrreńskim. Na ciemnym lądzie katedra w Cefalu wyraźnie odcina się od różowiejącego nieba.

foto - Morze Tyrreńskie
Morze Tyrreńskie

wschód słońca  wschód nad morzem
Wschód słońca nad Cefalu

wschód słońca w Cefalu

Krajobraz w okolicach Etny   Po przejechaniu w poprzek wyspy docieramy do Katanii nad Morzem Jońskim, skąd podjeżdżamy autobusem w górę bezpośrednio na masyw Etny. Nie jest to jednorodna góra. Składa się z ponad 200 kraterów, stożków i pól lawy. Jej wysokość jest zmienna, gdyż Etna jako młody wulkan jest ciągle czynna i jej główny krater ciągle się kształtuje. Widać go zresztą z daleka i okoliczni mieszkańcy po kolorze unoszącego się z niego dymu wnioskują o niebezpieczeństwie wybuchu. Ostatni duży wybuch był w 2001 roku i na wysokości 2500 m utworzył się wtedy nowy stożek a lawa zniszczyła górną stację kolejki linowej, drogę do niej i wyciągi narciarskie. Erupcji wulkanu towarzyszą często trzęsienia ziemi, ale kiedy my zbliżamy się do Etny, unosi się nad nią biały dym, co świadczy o tym, że wulkan drzemie.

Autobusem pniemy się do góry po odbudowanej drodze. Mijamy dawny krater, zarośnięty już obecnie lasem. Krajobraz zmienia się w miarę zbliżania do wulkanu. Zielone, gęste krzewy i kwitnące żółto żarnowce coraz bardziej zanikają, ustępując miejsca czarnemu żużlowi dawnej lawy, upstrzonemu kępami kolorowo kwitnących roślin. Są wśród nich żółte, czerwone i łososiowe kwiatuszki. To fantastyczne móc obserwować, z jakim uporem odradza się życie na tych zniszczonych, przepalonych połaciach.

Sycylia -zalesiony krater  żarnowce
Dawny zalesiony krater i pięknie wybujałe żarnowce

foto -żarnowiec  foto - kwiatki

żużel  roślinność na żużlu
Tu już widać skamieniałe potoki żużlu

Mijamy dawne domki, zasypane hałdami żużlu podczas ostatniej erupcji. Na szczęście ludzie zostali z nich ewakuowani na czas.

efekt erupcji  erupcja wulkanu - efekt
Efekty erupcji Etny w 2001 roku


Sycylia - zasypany dom   Pod Etną -dach przysypanego domu

Autobus opuszczamy na wysokości 2000 m i przesiadamy się do kolejki linowej, którą jedziemy do wysokości 2500 m. Z góry widzimy coraz bardziej surowe, szare piargi. Krajobraz księżycowy. Potem małymi busami dostarczają nas do przełęczy tuż pod głównym szczytem na wysokość 3000 m. Ciepły żużel wyczuwalny jest przez podeszwy butów. Pachnie siarką. Ziemia pod nami jest szara, gdzieniegdzie brunatna – skały zawierają wiele wyodrębnionych, kolorowych pierwiastków i związków chemicznych, głównie żelaza i manganu.

kolejka linowa na Etnę  busy
Dalsza część podróży: kolejka linowa i busy

Etna - na przełęczy  przełęcz pod Etną
Dojeżdżamy busami na przełęcz na wysokości 3000 m

Brunatne skały żelazowe
Brunatne skały żelazowe i manganowe

Przez długą chwilę podziwiamy szczyt góry i główny krater, wznoszący się ponad 300 m nad nami. Etna jest piękna: na tle szarych zboczy lśnią złote pola siarkowe, szczyt osnuwają białe dymy.

Sycylia - Etna
Szczyt Etny

szczyt Etny  wulkan - pola siarkowe
W przybliżeniu wyraźnie widać pola siarkowe i opary

Etna

my pod Etną  ja pod wulkanem
Dowód, że tam byliśmy ;)

Staś na tle Etny

Idziemy dookoła starego krateru, z którego też ciągle wydobywają się dymy.

na Etnie   foto - krater wulkanu
Szczeliny starego krateru ukazują, że Etna jest ciągle aktywna

stary krater  dymiący krater

Potem wspinamy się wyżej, aby zajrzeć do kolejnego, osiemnastowiecznego krateru. Jego niecka zawiera poszarpane skały czarnego pumeksu i kolorowe piargi rozdrobnionych minerałów: szare, rdzawe, pomarańczowe i brunatne. Rozjaśniają je białe i żółte pola siarkowe.

wycieczka po wulkanie    Staś na Sycylii
Podejście do XVIII - wiecznego krateru

XVIII - wieczny krater
I oto on w całej krasie

piękno wulkanu  
Jest bardzo kolorowy

turystki
Tu już opary nie przeciskają się przez szczeliny

Za najbliższym kraterem wyłania się kolejny - ten najnowszy z 2001 roku. Potem dalszy szczyt i znowu niecka. Na horyzoncie przy dobrej widoczności można zobaczyć błękit morza.

widok z Etny

Z Etny jedziemy do Taorminy, tonącego w kwiatach kurortu, jednej z najpiękniejszych miejscowości na Sycylii. Taormina ma fantastyczne położenie na zboczu wzgórza, mając u swych stóp niebieskie morze a w tle góry z dymiącą Etną. Stare Miasto wyłączone jest z ruchu samochodowego i z dolnych rejonów miasta można dostać się do niego kolejką linową.

Sycylia - Taormina   Taormina
Taormina słynie ze wspaniałego położenia na wysokim klifie

mury miejskie    Taormina - brama miejska
Turystyczne centrum miasta jest na górze, otoczone murami miejskimi

My wchodzimy do niego przez średniowieczną Bramę Messyńską, połączoną z murami obronnymi. W upalnym słońcu leniwie przechadzamy się główną ulicą, zaglądając w mijane spadziste boczne uliczki, kamienne bramy i schody prowadzące do posesji. Domy, schody, podwórka zdobione są koszami i donicami z kwiatami, kolorową ceramiką i pięknie kutymi, żelaznymi balustradami i lampami. Liczne sklepy z biżuterią sprzedają tu korale i naszyjniki z czarnego tufu.

Brama Messyńska   foto zabytkowej bramy  lampa
Brama Messyńska i nie tylko

foto - uliczka w Taorminie  Stare Miasto
Uliczki Starego Miasta w Taorminie

dom w Taorminie

doniczki  sycylijskie okno  schody z doniczkami
Wszędzie spotkać można ceramiczne ozdoby

fontanna     foto -Korale z tufu
Korale z tufu

Natykamy się na trzy kościoły: XIII – wieczną katedrę św. Mikołaja z renesansowym portalem drzwiowym, XV wieczny kościół św. Agostino oraz barokowy kościół św. Katarzyny z pięknym białym wnętrzem i prezbiterium, wyróżniajacym się ołtarzem i obrazem w tonacji biało-złotej. Niedaleko niego inny piękny obraz, tym razem dzieło natury: cyprysy obrośnięte wijącymi się po nich bugenwillami.

Taormina - katedra św. Mikołaja
Fontanna przed katedrą św. Mikołaja

XIII – wieczna katedra  foto - portal
Katedra św. Mikołaja

kościół św. Agostino  foto - ołtarz
kościół św. Agostino

ołtarz św. Katarzyny           sycylijska roślinność
Piękny ołtarz w kościele św. Katarzyny

Największą atrakcją Taorminy jest jednak antyczny teatr grecki, umiejscowiony na szczycie wzgórza z powalającym widokiem na morze z jednej strony i góry z Etną z drugiej. Za kolumnadą można dostrzec skrystalizowaną skałę, stanowiącą dodatkowe ciekawe tło. Część kolumn zachowała się do dziś, niektóre marmurowe kapitele wystawione są osobno. Duży amfiteatr służy nadal do przedstawień. Całość sprawia niezwykle romantyczny widok, który może śmiało być uznany za jeden z najpiękniejszych widoków świata.

Sycylia - Taormina
Widok ze wzgórza teatralnego w Taorminie

widok Taorminy  morze

foto - skała         fotografia z Taorminy
Skała zbudowana z wielkich kryształów i na jej tle - ruiny teatru greckiego

orchestra  w starożytnym greckim teatrze
Orchestra teatru i dawne korytarze, prowadzące na widownię

antyczny teatr w Taorminie
Antyczny teatr grecki w Taorminie służy ludziom i muzom już kilka tysięcy lat

Powrót do strony o Sycylii

Powrót do strony głównej o podróżach


mail

3893