logo

Sycylia - Cefalu

Cefalu okazało się miastem pełnym czaru, do którego można było chodzić na popołudniowe spacery po powrocie z dalszych wycieczek po wyspie.

Sycylja - zabytkowa kamienica    kamienice w Cefalu
Stare kamienice w Cefalu

my na wycieczce na Sycylji
Na spacerze

Cefalu - kościół  zdjęcie na schodach
Jeden z kościołów

lampa  portal w stylu baroku sycylijskiego  zabytkowy portal
Ciekawe elementy architektoniczne

urocze miejsce na Sycylji
W Cefalu można też znaleźć romantyczne miejsca

Cefalu jest jednym z najurokliwszych miast Sycylii. Wąskie, średniowieczne uliczki schodzą spod 300 metrowej pionowej skały prosto do morza. Stare, często ozdobne domy u góry miasta przyklejone są do skały La Rocca, a te na dole wyrastają prosto z czarnych poszarpanych klifów i nieustająco opierają się wściekłym falom, rozbijającym się o ich mury. Z niektórych domów, mieszczących restauracje, wyprowadzone są nad skały drewniane pomosty.

Cefalu - miasto pod skałą  Sycylja - Cefalu
Górna część miasta leży u stóp skały i obejmujących ją murów obronnych

uliczka- schodki  fotografia średniowiecznej uliczki     foto -wąska uliczka
Wąskie uliczki zbiegają z góry do morza

domy na plazy  foto - Cefalu
Domy nad morzem opierają się falom

Staś na Sycylii  kawiarnie nad morzem  mój portret
Skalisty brzeg Cefalu i tarasy restauracyjne

Pod murami obronnymi, które miejscami stanowią część murów domów, można w czasie odpływu przedostać się na bazaltowe skały i zażyć przyjemnego morskiego prysznica odświeżającego w gorący dzień a nawet kąpieli, w przypadku poślizgnięcia. Nam się ta zabawa bardzo podobała.

wspaniale położone Cefalu
Cefalu od strony wschodniej ze skalistym wybrzeżem

skały bazaltowe  skały nadbrzeżne

zabawa na skałach  Asia na skałach  
Wściekłe fale i odważna Asia (:

foto- na skałach
Asia bierze prysznic

wycieczka w Cefalu  morska kąpiel
Rodzice też chcą się wykąpać

Tata bierze prysznic  portet Stasia

Trochę dalej na zachód skały ustępują miejsca malutkiej zatoczce z plażą miejską, ograniczoną falochronem. Tu też średniowieczne domy o grubych murach i malutkich okienkach bezpośrednio schodzą do wody a spod jednego z nich wypływa nawet potoczek. Jest to miejsce starożytnej pralni – potok został obudowany murkami, zamieniony w system kanałów do prania i płukania odzieży – są tu nawet kamienne tarki. W średniowieczu dookoła pralni postawiono dom.

Sycylia - Cefalu  fotografia Cefalu
Średniowieczne Cefalu nad spokojną zachodnią zatoką

Średniowieczne Cefalu
Tu spod domu z wysokimi filarami wypływa potoczek

Urocze Cefalu
Urocze Cefalu

  plaża
Na miejskiej plaży

pralnia miejska  średniowieczna pralnia  foto - wanny do prania
W starożytnej pralni

Od wschodnim krańcu miasta wybudowano całkiem spory port jachtowy i rybacki, osłonięty od zachodu murami miejskimi a od wschodu skalistym cyplem, nad którym wznoszą się malownicze ruiny zamku.

port jachtowy  ruiny zamku
Port jachtowy i ruiny zamku

sycylijskie trójnogie słońce





   Spacerowanie uroczymi uliczkami miasteczka jest prawdziwą przyjemnością mimo upału. Można zaopatrzyć się też w suszone pomidory i wyborne owoce, kupić bajecznie kolorowe wyroby ceramiczne, z których słynie Sycylia, w szczególności te przedstawiające symbol wyspy – trójnogie słońce. Podpatrzyć też można ciekawe obrazki obyczajowe, jak przenośny sklep: na wąskiej uliczce staje obładowany warzywami wózek a z piętra domu zjeżdża przywiązany do sznurka koszyczek z pieniążkami. Sprzedawca zamienia pieniądze na towar i koszyk wędruje w górę – wszystko po to, aby nażarte spaghetti domowe kury nie musiały nawet schodzić po schodach. Nic dziwnego, że starsze kobiety są tu przeważnie grube, ale zwyczaj ten wziął się podobno z obawy zazdrosnych i skorych do honorowej wendetty Sycylijczyków przed wypuszczaniem swych kobiet z domu.

sycylijska uliczka  foto uliczki  zakupy
Typowa sycylijska uliczka z rozwieszonym praniem i przenośny sklep

Każdy spacer kończyliśmy sjestą w kawiarni nad morzem. Zajadaliśmy tam tradycyjne sycylijskie przysmaki: lody podawane w bułeczce maślanej ( dzięki temu wynalazkowi topiące się szybko lody wsiąkały w bułkę i nie zalewały rąk) i granitę (mrożony, zmiksowany sok owocowy). Tata zajadał naleśniki z 4 gatunkami sera.

jem lody  podczas sjesty

Nad Starym Miastem, oprócz La Rocca, góruje kamienna XII – wieczna normandzka katedra. Powstała ona jako wotum wdzięczności hrabiego Rogera Altavilli za uratowanie się ze sztormu w 1120 r. Hrabia ten odbił Sycylię z rąk arabskich, zapoczątkowując stuletnie rządy swej dynastii. Wejścia do katedry strzegą potężne postacie króla Rogera i arcybiskupa. Z zewnątrz budynek ma surową formę europejskiego gotyku, ale w środku podziwiać można przepych bizantyjskich fresków i mozaik. Nad ołtarzem głównym króluje XII – wieczny Chrystus Pantokrator a poniżej Matka Boska w otoczeniu aniołów. Delikatne, pastelowo – złote mozaiki są najstarszymi na Sycylii. Natomiast nowoczesne okienne malowidła projektu Corzoniego z końca XX wieku są wielce oryginalne i piękne, ale niezbyt mi pasują do całości wystroju.

zdjęcie Cefalu z katedrą  katedra normandzka
Dwunastowieczna katedra normandzka

front katedry
Piękna fasada katedry

król Roger  z arcybiskupem
Posągi króla Rogera i arcybiskupa

bizantyjska mozaika  foto -średniowieczny kapitel  wnętrze katedry  współczesny witraż
Wnętrze z mozaiką Chrystusa Pantokratora

Jeden dzień zrobiliśmy sobie wolny od wycieczek i cały spędziliśmy w Cefalu. Wybraliśmy się wtedy na skałę La Rocca, którą opasują trzy rzędy bizantyjskich fortyfikacji. Im wyżej wspinaliśmy się na 300 – metrową skałę, tym piękniejsze otwierały sie pod nami widoki na morze, zatokę, port i miasto oraz okoliczne góry La Madonie.

wycieczka na La Rocca  na wycieczce  foto mury
Wzdłuż murów obronnych wchodzimy na La Rocca

widok Cefalu  klif
Widok zachodniego Cefalu w kierunku naszego hotelu

w górę  mury twierdzy  ja
Zdobywamy kolejne linie fortyfikacji

mury obronne  bizantyjaksie fortyfikacje

w dole miasto  w dole zamek
Widok na wschodnie Cefalu i cypel z ruinami zamku

Asia na La Rocca
Tak pięknie, że brak słów

port jachtowy  ja z Asią
Z lewej port jachtowy; z prawej my na murach z widokiem na zachód

Szliśmy wśród pinii, opuncji i kwitnących oleandrów, mijając po drodze źródełko, arabską cysternę z VII w., ruiny rzymskiej świątyni Diany, kolejne linie bizantyjskich murów i na szczycie – ruiny średniowiecznego zamku. Zabytkowe obiekty na tej górze są kwintesencją zawikłanej historii wyspy.

kwitnąca opuncja  
Kwitnąca opuncja i arabska cysterna

 świątyni Diany  zdjęcie ruin antycznych
Ruiny świątyni Diany

foto -baszta  riuny zamku  Asia na wycieczce
Ruiny zamku górnego

normancki zamek  Na szczycie La Rocca
Na szczycie La Rocca

La Rocca na mocno spłaszczony szczyt, zwieńczony jak koronką ostatnią linią murów obronnych, chroniących zamek. Sporo czasu zabrało nam przejście tymi murami dookoła góry – głównie ze względu na niesamowite widoki: ten z portem, otoczonym turkusowo – błękitną zatoką, ograniczoną szaro – zielonymi skałami z ruinami zamku uznałam za najpiękniejszy na Sycylii.

Asia na murach  mury obronne  Asia w trawach

rodzice na murach  tata zdobywca

Asia romantyczna  na La Rocca

tata na murach zamku  ruiny w dole
Tata zdobywca na murach górnego zamku i widoczny w dole zamek na cyplu skalnym

Widok z La Rocca na port jachtowy Cefalu
Widok z La Rocca na port jachtowy Cefalu i ruiny dolnego zamku

Etna   Powrót do strony głównej o Sycylii


Odnośniki:


Sycylia – wyspa, będąca wrotami Europy, najeżdżana była i zawłaszczana w swej trzytysięcznej historii przez wszystkie ludy, które miały znaczenie w tym rejonie: Fenicjan i Greków, Kartagińczyków, Rzymian, dla których była spichlerzem od 3 wieku p.n.e., Wandalów, Cesarstwo Bizantyjskie (VI – XIX w.), Arabów (pod których rządami kwitła gospodarka, sztuka i architektura), Normanów (XI – XII w.) a potem kolejnych dynastii francuskich i pruskich, aby w II połowie XIX w. połączyć się z jednoczącymi się Włochami. z powrotem


mail

151416