logo

Korsyka - korsykańskie góry

Potem opuszczamy wybrzeże, aby udać się w głąb wyspy w góry Alta Rocca. Wspinamy się po malowniczych serpentynach, aby wkrótce osiągnąć wysokość 1000 m n.p.m.

widok morza z gór
Zatoka morska widziana z wysokości 1200 m

Jedziemy przez lasy korkowe, które powyżej 500 m n.p.m. ustępują miejsca coraz liczniejszym okazom sosny czarnej oraz kasztanom jadalnym. Korsyka słynie z uprawy tych drzew i wykorzystania ich – z kasztanów robi się mączkę, z której można upiec wszystko: chleb, ciasteczka, polentę. Dodatkowo kasztan ma tę zaletę, że jest trudno palny, więc chroni las przed pożarami, które wśród nadmorskiej makii szaleją corocznie tak, jak na Sardynii.

wzgórza z sosnami

dzrzewo kasztanowiec         kasztany jadalne
Kasztany jadalne

Góry Alta Rocca objęte są ochroną jako park narodowy. Widzimy coraz więcej beżowo - szarych skał o ciekawych kształtach. Zatrzymujemy się na chwilę na wysokości 1200 m n.p.m nad malowniczym jeziorkiem o krystalicznej wodzie, w której odbijają się rozłożyste sosny. Z platformy widokowej, między poskręcanymi sosnowymi konarami prześwituje panorama gór i w oddali - zamglona zatoka morska. Jeziorko powstało jako zbiornik wodny przy wodospadzie o znamiennej nazwie Sików Koguta.

wycieczka w korsykańskie góry
Na platformie widokowej

jezioro    Gosia nad jeziorem
Góry, ładne jezioro i skałki

Jezioro w Górach Alta Rocca
Jezioro w Górach Alta Rocca

Następnie przejeżdżamy przez granitowe miasto Zona, które jest bazą wypadową na tutejsze szlaki górskie. Szlaków na Korsyce jest wiele, o różnym stopniu trudności i, w przeciwieństwie do Sardynii, są uczęszczane i zadbane. Największy szlak GR20 przecina na skos całą Korsykę, biegnąc z północno – zachodniego wybrzeża przez główne pasma górskie Korsyki do wybrzeża południowo – wschodniego.

Korsyka - Alta Rocca
Góry Alta Rocca

Pasmo Aiguilles de Bavella, do którego dojeżdżamy wkrótce, jest jednym z masywów na drodze szlaku GR20. Z przełęczy Col de Bavella na wysokości 1200 m podziwiać można go bez przeszkód. Z terenów porośniętych dotąd rozłożystymi sosnami, ozdobionych rozrzuconymi tu i ówdzie obłymi, przysadzistymi głazami, które przywodzą mi na myśl nasze Sudety, wystrzeliwują nagle w niebo przepaściste, groźne skalne ściany. Zachwycające widoki na postrzępione szare szczyty i różowiejące w słońcu iglice, przypominające włoskie czy słoweńskie dolomity, zachęcają do wędrówki. Oj, poszłoby się w te góry, gdyby tylko czas na to pozwolił! Może kiedyś tu wrócimy tylko w tym celu?

przełęcz Col de Bavella
Na przełęczy Col de Bavella

góry    dolomity Alta Rocca

Korsyka - wspaniałe góry
Fantastyczne dolomitowe szczyty gór Alta Rocca

Alta Rocca - widok z przełęczy
Panorama górska z sosnami

foto - na skale               ja na skale
Nie byłabym sobą, gdybym nie wskoczyła na jakieś skałki :)

sosna w korsykańskich górach
Po prostu pięknie

Staś w górach

foto - ja               ja na skałce

Korsyka - szczyty dolomitów
Podobno są tam Via ferraty jak we włoskich dolomitach - takie góry to prawdziwe wyzwanie

Na przełęczy duże schronisko oferuje noclegi i pożywienie zarówno zmęczonym wędrowcom górskim jak i turystom, którzy przyjechali tu samochodami na krótko, aby tylko podelektować się przyrodą. Sosny, porastające przełęcz, pachną żywicą. Na tle szczytów zwraca uwagę posąg Matki Boskiej Śnieżnej - patronki alpinistów a na pobliskim wzgórzu skłania do refleksji symboliczny cmentarz ofiar gór.

schronisko
Schronisko na przełęczy Col de Bavella

Korsyka - przełęcz Col de Bavella

foto - Matka Boska Śnieżna
Matka Boska Śnieżna

Posąg Matki Boskiej Śnieżnej

ofiarom gór
Krzyż poświęcono ofiarom gór

Zjeżdżamy z przełęczy na drugą stronę pasma, aby zbliżyć się znowu do morza i już wzdłuż niego dojechać na północ wyspy do hotelu na przedmieściach Bastii.

po drugiej stronie

foto - korsykańskie górki    potok

Na kolację serwowane są już dania francuskie, które popijamy piwem kasztanowym – całkiem smacznym.
Za nami długa podróż z pięknymi widokami. W oczach zostają nam zarówno białe klify Bonifaccio nad mieniącą się kolorami morską tonią, jak i wspaniałe, szaro – różowe skalne granie korsykańskich pejzaży górskich.

Corte   Korsyka - Bastia, górskie Corte

Powrót do strony głównej o Sardynii i Korsyce       Powrót do strony głównej o podróżach

Copyright © ASkonieczna         Kontakt: ask@przez-pryzmat-lat.pl

73526