logo

Portugalia - Lizbona - 2001

Lizbona jest eleganckim, pełnym wdzięku miastem, które zostało całkowicie odbudowane po trzęsieniu ziemi w XVIII w. Zgodnie z panującym wtedy duchem oświecenia wytyczono szerokie arterie i place, zabudowane niezbyt wysokimi domami, zachowującymi określoną koncepcję architektoniczną, dodatkowo upiększone pomnikami. Jeden z nich, przedstawiający króla Jana I, inicjatora dynastii Aviz, która rządziła Portugalią w okresie największej dominacji portugalskiego imperium (XIV - XVI w.), stoi na Placu da Figueira, otwierającym się na wybrzeże rzeki Tag.

Portugalia - Lizbona
Lizbona

Plac da Figueira
Plac da Figueira z pomnikiem króla Jana I

Nad miastem górują ruiny zamku Castelo de Sao Jorze, zburzonego przez trzęsienie ziemi, należącego najpierw do Maurów, zaś później do portugalskich królów. Z murów obronnych można obejrzeć malowniczą panoramę całej Lizbony, rozciągającej się nad długim ujściem Tagu, zatoki z mostem Vasco da Gama (najdłuższym w Europie) i portu z repliką statku Vasco da Gamy, na którym ten żeglarz wytyczył drogę do Indii w 1498 r.

Lizbona              mury zamkowe
Widok Lizbony z murów zamkowych

Lizbona - Alfama
Stara dzielnica Alfama z portem i repliką statku Vasco da Gamy

Niezmieniona od czasów mauretańskich pozostała stara dzielnica Alfama, malowniczo schodząca wąskimi uliczkami ze wzgórza zamkowego w kierunku rzeki. Niektóre zniszczone domy odnawiane są obecnie przez nowych właścicieli, którymi są przeważnie Anglicy. Ale większość obrosła patyną wieków i wraz z zakutanymi w czarne suknie i chusty babciami, siedzącymi na progach i suszącym sie praniem tworzy wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał.

zaułek w Alfamie              foto - przez kraty
W starej dzielnicy Alfama

stara dzielnica Alfama

Niezrównanego wdzięku i specyficznego klimatu dodają całemu miastu płytki ceramiczne zdobiące domy, obrazujące scenki rodzajowe (tzw. azulejos), ulice wybrukowane kostką granitową, często ułożoną w mozaikę oraz wielokolorowe stare tramwaje, romantycznie i nieśpiesznie kursujące po zabytkowych dzielnicach. Atrakcją turystyczną jest też unikatowa żelazna wieża z windą z 1902 r., którą zaprojektował uczeń Eiffela, celem połączenia ze sobą dwóch dzielnic miasta, leżących na różnych wysokościach wzgórza.

dom z azulejos       portugalskie azulejos
Niezrównane portugalskie azulejos i ozdobiony płytkami dom na nabrzeżu Lizbony

Lizbona -Tramwaj
Tramwaj lizboński

Doprawdy, Lizbona należy do tych miast, po których chodzi się z prawdziwą przyjemnością, mimo położenia na 7 wzgórzach. Dodatkowo oferuje wspaniałe zabytki:

punktor     katedrę Se z XVII w., w której uwagę zwracają kilkuczęściowe organy i XVIII - wieczna szopka, wykonana z charakterystycznych dla portugalskiego zdobnictwa materiałów: korka, drewna i terakoty;

Lizbona - katedra Se
Wnętrze katedry Se

foto - szopka       Pieta
Wspaniała szopka z korka, drewna i terakoty i wzruszjąca Pieta

punktor     klasztor Hieronimitów z XVI w. – arcydzieło sztuki manuelińskiej z bogato zdobionymi portalami, krużgankami i sklepieniami oraz refektarzem, wyłożonym świetnie zachowanymi do dziś płytkami azulejos ; budowa klasztoru, swoistego pomnika "złotego wieku" i odkryć geograficznych została zarządzona przez króla Manuela I wkrótce po powrocie Vasco da Gamy z historycznej, triumfalnej wyprawy do Indii - stąd w zastosowanych tu ozdobach tyle akcentów marynistycznych i żeglarskich;

klasztor Hieronimitów              Portugalia - styl manueliński
Manueliński klasztor Hieronimitów

klasztor
W podziemiach klasztoru

punktor     oraz uroczą, warowną, gotycką wieżę Belem z ażurowymi balkonami, mauretańskimi wieżyczkami obronnymi i blankami w kształcie tarcz, z której wyruszano odkrywać szlaki handlowe. To prześliczne kolejne arcydzieło sztuki manuelińskiej jest najwspanialszą budowlą militarną Portugalii i symbolem jej dawnej morskiej potęgi.

Wieża Belem w Lizbonie - zdjęcie z pocztówki
Wieża Belem

Historyczne znaczenie podróży portugalskich żeglarzy, owocujących odkryciami geograficznymi, przypomina też stojący na nabrzeżu oryginalny pomnik w kształcie dziobu statku, na którym przedstawieni są wszyscy główni bohaterowie tych odkryć: od Henryka Żeglarza, który finansował ekspedycje morskie wzdłuż wybrzeży Afryki, przez Vasco da Gamę, po Magellana, którego wyprawa po raz pierwszy w historii opłynęła kulę ziemską. Obecne znaczenie Lizbony podkreślają ciekawe tereny Expo`98 z oceanarium i zabawnymi fontannami.

Lizbona -Pomnik odkryć geograficznych
Pomnik odkryć geograficznych

wycieczka do Lizbony      pingwin
Na terenach Expo

Wieczór spędziliśmy na włóczeniu się po Starym Mieście w poszukiwaniu knajpki, gdzie można posłuchać słynnych, nostalgicznych pieśni fado, ale bezskutecznie. W końcu wylądowaliśmy z nasza miłą przewodniczką Agnieszką w restauracji, aby posmakować lokalnych dań. Zostaliśmy zachwyceni Lizboną, przeszła nasze oczekiwania i przeżyliśmy tylko jedno rozczarowanie: nastawiliśmy się na ciepły klimat a tu przywitała nas temperatura jak w Polsce z dodatkową chłodną bryzą z nad oceanu...

Po dwóch dniach pobytu w Lizbonie ruszyliśmy na zwiedzanie Portugalii

zamek   Dzień III - V - centralno - zachodnia Portugalia

Powrót do strony głównej o Portugalii

Odnośniki:


Maurowie a właściwie Arabowie panowali na Półwyspie Iberyjskim od VIII w., wpływając bardzo mocno na kulturę i sztukę podbitych terenów. W XI w. niewielkie państewka chrześcijańskie podjęły próby rekonkwisty. Portugalia odzyskała niepodległość w XII w. po pokonaniu Maurów przez Alfonsa I Zdobywcę pod Ourique. z powrotem

mail

15912