logo

2007 - Wielkopolska - Kórnik, Rogalin

Następnego dnia trafiamy do Giecza, gdzie dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego – znaleziono tu ślady najstarszej polskiej osady piastowskiej. Na przełomie VIII i IX wieku istniało tu grodzisko, będące siedzibą księcia i pełniące ważną rolę w kraju Polan. To stąd prawdopodobnie Polanie rozpoczeli ekspansję w kierunku Wielkopolski i Kujaw, zdobywając m.in. Gniezno. Obecnie w Gieczu oglądać można wał, otaczający grodzisko, kamienne fundamenty zameczku książęcego i rotundy oraz drewniany, dwunastowieczny kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany na kamiennych fundamentach wczesnośredniowiecznej świątyni, którego nietypowa konstrukcja sugeruje, że mogły być w nim złożone relikwie nieznanego nam świętego. Na miejscu dawnego cmentarzyska prowadzone są ciągle prace archeologiczne, których wyniki zaprezentowano na małej wystawie.

Giecz - Wał grodu      Fundamenty
Wały grodu w Gieczu i jego fundamenty

Kościół w Gieczu
Kościół św. Jana Chrzciciela

Kamień      Giecz - Wykopaliska
Prace na wykopaliskach

I w końcu miejsce, które dobrze pamiętam z dzieciństwa – zamek w Kórniku. XV – wieczny zamek zostaje na długo w pamięci ze względu na swoją niekonwencjonalną formę, nadaną mu w I połowie XIX wieku: neogotycko - romantyczny zamek „obronny”, zaprojektowany został przez niemieckiego architekta Schinkla dla właściciela Tytusa Działyńskiego. (Rok później dowiemy sie, że architekt splagiatował projekt swojego mistrza, który wcześniej stworzył zamek w Rokosowie). Jak na niekonwencjonalny zamek przystało, z każdej strony wygląda on inaczej: od frontu jest to w miarę prosta, biała bryła z prostokątnymi oknami, zwieńczona u szczytu murów krenalażami; z boku – szeroka, brązowa wieża obronna z fantazyjną wąziutką, wyższą od niej jeszcze jedną wieżyczką i wysokimi ostrołukowymi oknami nadaje zamkowi wygląd obronny; zaś od tyłu budowla ma najbardziej reprezentacyjny charakter dzięki wielkim, ozdobnym oknom i wspaniałemu rozwiązaniu architektonicznemu, kojarzącymi się z perskimi pałacami.

Front zamku w Kórniku
Front zamku w Kórniku

Wieża              Kórnik - Zamek z boku
Widok zamku z boku

Kórnik - Elewacja ogrodowa
Elewacja ogrodowa

Front zamku w Kórniku

Zamek usadowiony jest na wyspie, otoczonej fosą i przed przebudową prowadziły do niego most i droga, która przechodziła na wskroś przez środek zamku. Wjazdu do zamku na wspartym na wysokich podporach tarasie ogrodowym, który stanowił kiedyś element tej drogi przejazdowej, bronią dynamiczne sylwetki kamiennych lwów.

Zamek w Kórniku

Taras              Na wodzie

Teren dookoła zamku zajmuje Arboretum Kórnickie, założone jeszcze przez Tytusa i Jana Działyńskich ze wspaniałą kolekcją około 3000 gatunków drzew i krzewów – wśród nich niektóre unikalne w Polsce.

Staw w arboretum

Kórnik - Staw      Staw z wierzbą płaczącą

Platany     foto - Platan     Platany w Arboretum Kórnickim
Platany

Mostek     Pomnik
Malowniczy mostek i pomnik poświęcony wieloletniemu dyrektorowi Arboretum A.Wróblewskiemu

Polana

Arboretum Kórnickie     Asia w Kórniku     Obrośnięta

modrzew      foto - dziwne korzenie

Kórnik - Aleja

foto - drzewo     zdjęcie pałek     ja Arboretum Kórnickie - Asia i ja nad stawem

W potężnych podziemiach zamku, doświetlanych przez duże okna umieszczono obecnie ciekawa ekspozycję makiet drewnianych zabytków Wielkopolski, jakby zachętę do następnej wycieczki.

zamek w Kórniku - Wystawa

Makieta synagogi        Makiety obiektów drewnianych

Sale na parterze i piętrze zachowały głównie wystrój z czasów XIX - wiecznych właścicieli, czyli Działyńskich a częściowo z czasów ostatniego właściela hrabiego Władysława Zamoyskiego. Piękny sufit kasetonowy w jadalni, zwanej też Salą Herbową zawiera herby XV – wiecznego rycerstwa polskiego, odtworzone na podstawie dzieł Długosza. Wyposażenie sal w meble jest skromne, gdyż Działyńscy wydawali masą pieniędzy na przebudową zamku i sprowadzanie ciekawych okazów do swojego ogrodu, a ponadto, bedąc wielkimi patriotami, żyli raczej skromnie, starając się ratować polskie dziedzictwo kulturalne przez przeznaczanie funduszy na wykupowanie w europejskich antykwariatach poloników, w wyniku czego stworzyli bogatą i unikalną bibliotekę.

Muzeum w Kórniki - Klawikord     Kórnik - Komoda z zegarem

Portal    Portret    Portal

Sufit kasetonowy
Sufit kasetonowy z herbami

Nadproże     Poroże

Szafa    Kórnik - Szafa XVII w

Schody       Element kominka

Dla lepszej ekspozycji swoich zbiorów Tytus Działyński w trakcie przebudowy zamku nakazał dobudować wieżę i z połączenia jej i dwóch sal na pierwszym piętrze powstała wspaniała Sala Mauretańska, pełniąca za jego czasów właśnie funkcję biblioteki a w miarę rozszerzania kolekcji nie tylko o książki, zmieniła swój charakter na salę muzealną. Syn Tytusa, Jan, urządził tu zbrojownię i salę wystawową z pamiątkami narodowymi. Do dziś można je tu ogladać a do biblioteki, mieszczącej się obecnie na antresoli dostać się można po kręconych, żeliwnych schodkach. Ta piękna sala właśnie i świadomość, że niektórzy polscy magnaci byli w czasach zaborów patriotami, chroniącymi dzięki swym majątkom nasze rozproszone i niszczone dziedzictwo narodowe, każe pamiętać o Kórniku jako o miejscu wyjątkowym. Majętność miała zresztą szczęście do wybitnych właścicieli, gdyż jej ostatni gospodarz, Władysław Zamoyski, będący również właścicielem Zakopanego, oddał swój majątek narodowi polskiemu, ustanawiając fundację tzw. Zakłady Kórnickie.

Zamek kórnicki - Klatka schodowa  w wieży   Witraż w wieży   Wieża
Klatka schodowa w wieży z witrażami

Kórnik - sala Mauretańska
Sala Mauretańska

Stiuki             Schodki do biblioteki
Po kręconych schodkach dostajemy się na górę do księgozbiorów

Zbroje rycerskie     Ołtarz na zamku w Kórniku     Waza

foto - sala Mauretańska
Sala Mauretańska

Na koniec pojechaliśmy do zamku w Rogalinie, należącego do kolejnej zasłużonej rodziny – Raczyńskich, której przedstawicielem był ostatni polski prezydent na uchodźstwie, Edward. Piękny, harmonijny pałac klasycystyczny otacza równie pięknie utrzymany park francuski. Do zwiedzania udostępniono tylko oficyny boczne i byliśmy tym mocno rozczarowani. Ale i tak najcennejsze tutaj są zbiory Raczyńskich w Galerii Obrazów. Zawierają one malowidła światowej sławy malarzy: Claude Moneta („Wybrzeże morskie”), Władysława Podkowińskiego („W ogrodzie”), Jana Matejki („Dziewica Orleańska”), braci Gierymskich i Jacka Malczewskiego.

Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie - front

Rogalin od ogrodu        Rogalin - pałac Raczyńskich

Pałac w Rogalinie - elewacja ogrodowa
Pałac w Rogalinie - elewacja ogrodowa

Rzeźba w ogrodzie w Rogalinie     Ogród
Ogród w stylu francuskim

Dzika róża     Owoc dzikiej róży

Pałac w Rogalinie z boku

Asia czyta     Czyta Harrego Pottera
W czasie wycieczki Asia czytała Harrego Pottera po angielsku

Sosna
Żegnająca nas sosna

Zamki w Kórniku i Rogalinie zaostrzyły nasz apetyt na poznanie innych rezydencji magnackich w Wielkopolsce i rok później wróciliśmy tu na dalsze spotkanie z historią i zabytkami.
Wkrótce je opiszę - jestem w niedoczasie, ze względu na nawał obowiązków. Ale stopniowo będę dodawać następne relacje z naszych wypraw po Polsce do miejsc wspaniałych, malowniczych i wartych odwiedzenia. Materiałów mamy masę, gdyż co roku robimy kilka wycieczek po różnych regionach Polski. Fascynują nas drewniane cerkwie, uwielbiamy góry i kulturę tych regionów, ciekawią nas też wschodnie regiony Polski, gdzie kilka lat temu zebraliśmy pokaźny materiał zdjęciowy. Tylko ciągle brakuje czasu, aby to opracować i zamieścić na stronie. Ale co się odwlecze, to nie uciecze... :)
Proszę tu od czasu do czasu zaglądać.

Powrót do strony głównej o Kujawach i Wielkopolsce

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

73529