logo

Krym - Sewastopol, Chersonez, Bałakława

Kiedy zjeżdża się z góry w kierunku wybrzeża, Sewastopol rozpościera się przed oczami podróżnika w całej swej krasie. Widać nie tylko miasto, ale i port, który do końca XX wieku był przyczyną zamknięcia miasta przed cudzoziemcami, bowiem stacjonowała tu słynna rosyjska flota czarnomorska. Teraz na port można patrzeć do woli, gdyż pozostały w nim tylko pojedyncze statki rosyjskie i ukraińskie. Flota stacjonowała tu od czasów, gdy caryca Katarzyna przejęła ten teren we władanie pod koniec XVIII wieku i kazała wybudować port. Osobiście wizytowała Sewastopol, czego pamiątką jest przygotowana na jej przyjazd klasycystyczna brama, do której prowadzą szerokie schody „potiomkowskie” (od nazwy pancernika „Potiomkin”, który strzałem rozpoczął rewolucję 1905 roku, co później w czasach ZSRR stało się głównym tematem słynnego filmu).

port w Sewastopolu
Port w Sewastopolu

okręty
Resztki floty czarnomorskiej

Sewastopol port

brama w Sewastopolu
Brama powitalna dla carycy Katarzyny

schody potiomkowskie
Schody potiomkowskie

Sewastopol tablica     Sewastopol zasłużył na miano miasta bohatera, jakie zostało mu nadane: dwukrotnie w swej krótkiej 200 – letniej historii port i miasto dawało odpór wrogim wojskom i został za to pokarane całkowitym zburzeniem. Pierwszy raz było to za czasów wojny krymskiej (1854-1855), gdy Sewastopol bronił się przez 11 miesięcy przed atakami wojsk angielskich, francuskich i tureckich i w walkach zginął dowódca obrony generał Nachimow. Drugi raz, gdy w czasie II wojny światowej przez 250 dni oblężenia miasto broniło się przed wojskami niemieckimi.


     Pamiątką po tych wydarzeniach są dwa pomniki, jakże różne w wyrazie. Pomnik ku czci Nachimowa i jego żołnierzy z czasów Wojny Krymskiej jest bardzo sugestywnym i ciekawym w formie dziełem sztuki, przedstawiającym na odlanych w brązie płaskorzeźbach najważniejsze momenty bohaterskiej obrony. Pomnik ku czci obrońców z czasów II wojny światowej jest monumentalnym współczesnym obiektem, mnie przywodzącym na myśl prymitywizm (choć pewno chodziło o nowoczesny minimalizm środków wyrazu) i megalomanię z czasów panowania socrealizmu. Ale to przy tym pomniku ciągle stoją warty honorowe.

pomnik Nachimowa w Sewastopolu   płaskorzeźba
Pomnik Nachimowa

rzeźba
Rzeźba z pomnika Nachimowa

Nachimow   generał Nachimow
Bohaterski generał Nachimow

Krym - pomnik bohaterów
Pomnik bohaterów obrony Sewastopola w czasach II wojny światowej

Zważywszy na znaczenie portu i historię miasta nic dziwnego, że Sewastopol był zawsze oczkiem w głowie kolejnych władców i po każdej klęsce był odbudowywany, a w czasach pokoju też przykładano wagę do jego reprezentacyjnego wyglądu. Jest tu wiele klasycystycznych zabytków i pięknych budowli, jak choćby Muzeum Floty Czarnomorskiej - wspaniale udekorowany marynistycznymi płaskorzeźbami i godłami eklektyczny budynek.

 Krym  - muzeum floty Czarnomorskiej<
Muzeum Floty Czarnomorskiej

muzeum floty
Muzeum Floty Czarnomorskiej

rzeźba       płaskorzeźba
Oryginalne marynistyczne płasorzeźby na fasadzie budynku muzeum

Naprzeciwko niego stoi na cokole caryca Katarzyna, do której mieszkańcy (w większości w dalszym ciągu Rosjanie) czują wielką nostalgię. W końcu co się dziwić, to ona zadecydowała i dała fundusze na ukształtowanie świetności miasta, a że my ją wspominamy zupełnie inaczej, to już inna sprawa...

pomnik Katarzyny II       ja z Katarzyną
Pomnik Katarzyny II

Po wysłuchaniu opowiadania o mieście, mieliśmy czas wolny, który przeznaczyliśmy na spacer deptakiem do plaży i przejście się główną ulicą nadbrzeżną miasta. Oglądaliśmy port i statki wojenne (z daleka) oraz ciekawy stojący na wodzie Pomnik Zatopionym Statkom, który postawiono w 50- tą rocznicę obrony Sewastopola na pamiątkę statkom, zatopionym w czasie wojny Krymskiej, celem zagrodzenia wrogowi wejścia na redę. Niestety zabrakło nam czasu, aby pójść do cerkwi, w której urządzono jeden z oddziałów muzeum wojennego.

Zatoka Sewastopolska
Obecnie odtajniony Sewastopol zamienia się w ogólnodostępny kurort, stąd również mozna tu skorzystać z takich jednostek pływających

wycieczka na Krym - turystyczny statek

pomnik zatopionym statkom w Zatoce Sewastopolskiej       nabrzeże
Pomnik Zatopionym Statkom na nabrzeżu Sewastopola

dom na nabrzeżu    dom
Piękne fasady budynków sewastopolskich

budynek w Sewastopolu

domy na nabrzeżu    schody

Po krótkim pobycie w centrum Sewastopola przeznaczyliśmy dużo dłuższy czas na zwiedzanie ruin antycznego miasta greckiego Chersones Taurydzki, wpisanego na listę UNESCO. To państwo – miasto z VI w. p.n.e. stanowiło antyczne centrum rejonu Morza Czarnego. Obecnie jego ruiny – domy, akropol, mury obronne, teatr - stanowią bardzo malowniczy skrawek wybrzeża. Na miejscu dawnego greckiego i rzymskiego miasta zbudowano później wczesnochrześcijańskie świątynie.

greckie ruiny
Chersones Taurydzki - ruiny świątyni

Chersones Taurydzki - ruiny
Ulica i kwartały domów

mury     antyczny teatr
Ruiny murów obronnych i teatru

domy
Pozostałości domów

Chersones Taurydzki - świątynia
Ruiny świątyni

greckie kolumny

Na tle morza i nieba ładnie odznacza się brama z wielkim dzwonem, którym obwieszczano niebezpieczeństwo grożące miastu. W postawionym tu muzeum przedstawiono ciekawy plon miejscowych wykopalisk.

Chersones Taurydzki - brama  brama z dzwonem
Brama z dzwonem

muzeum   Wejście do muzeum

kapitele  miski

Wśród tych romantycznych ruin miło spaceruje się, sycąc oczy reliktami przeszłości i łąkami pełnymi czerwonych maków.

Staś na Krymie

ja w czasie podróży na Krym

Chersones Taurydzki - cerkiew w makach

Nad wykopaliskami dominuje ogromna bryła dziewiętnastowiecznego soboru św. Włodzimierza o kształcie bizantyjskiej świątyni. Ciekawostką jest to, że na parterze świątyni pozostawiono resztki średniowiecznej cerkwi.

cerkiew
Cerkiew św. Włodzimierza

Chersones Taurydzki -cerkiew św. Włodzimierza

cerkiew na Krymie   posąg

Niedaleko Chersones istniał naturalny, osłonięty port grecki, z którego Grecy wysyłali do swej ojczyzny amfory z winem. Miejsce to miało swoją ciekawą historię oraz wielu właścicieli. Istniejąca tu obecnie miejscowość z portem nazywa się Bałakława. Nad portem wznosi się stara genueńska twierdza. Miasteczko znane jest również jako „Little London”, dzięki zachowanej z czasów angielskich małej uliczce z eleganckimi domami. Jeszcze niedawno cała miejscowość była miejscem zamkniętym i tajnym, gdyż mieściła się tu baza radzieckich okrętów podwodnych. Dziś można zobaczyć jakiś pordzewiały kadłub pozostawionego statku oraz wielką grotę, będącą podziemnym dokiem tej bazy. Obecnie port służy jachtom. Podziwialiśmy je jedząc regionalny obiad w lokalnej restauracji i degustując krymskie wina ze słynnej Massandry.

Bałakława - Krym
Bałakława

Twierdza   wieża
Port zamyka wzgórze z ruinami twierdzy genueńskiej

Bałakława - bazę radzieckiech okrętów podwodnych
Dawną bazę radzieckiech okrętów podwodnych, mieszczącą się w grocie, można obecnie zwiedzać

angielska zabudowa
Angielska zabudowa "Małego Londynu"

mały Londyn na Krymie   ja na wycieczce
W dawnym porcie starożytnych Greków "Małego Londynu" dzisiejszej Bałakławy konsumuję krymskie wino z Massandry :)

Ajudah   Dzień II - Jałta, park w Nikicie

Powrót do strony o Krymie

logo
75888