logo

Tajlandia -Bangkok - kompleks Wielkiego Pałacu

Na koniec dotarliśmy do kompleksu Wielkiego Pałacu, który był oficjalną rezydencją królów Tajlandii od XVIII wieku do połowy XX w. Obecny król już tu nie mieszka, ale kompleks służy do celów reprezentacyjnych. Dwukilometrowy mur otacza wiele obiektów, które można podzielić na dwie odrębne części: część świątynną, która udostępniona jest do zwiedzania i część pałacowo - urzędową dworu królewskiego, w tym właściwy, oficjalny budynek pałacowy, udostępnione turystom tylko częściowo.

Obok tych budynków, zbudowanych w eleganckim stylu, który można nazwać ogólnie europejskim, przechodzi się po minięciu bramy głównej i już z oddali zza muru ciekawie prezentują się nam tajskie dachy budynków kompleksu świątynnego Wat Phra Kaeo i pałacu Chakri Maha Peasat.

brama na teren Wielkiego Pałacu
Przechodzimy przez bramę na teren Wielkiego Pałacu - widać dach pałacu Chakri Maha Peasat

świątynia Wat Phra Kaeo
Widoczna za murem świątynia Wat Phra Kareo

Nasza przewodniczka zaprowadziła nas najpierw na teren świątynny. I nagle znaleźliśmy się w innym świecie – wspaniałe, mieniące się kolorami orientalne obiekty z łamanymi dachami, pokrytymi czerwoną dachówką i wykończonymi w charakterystyczny sposób (mnie kojarzą się trochę ze skrzydłami naszej husarii), złote wieże (chedi), bogactwo zdobień i rzeźb – to wszystko zachwyca. Człowiek w oszołomieniu rozgląda się dookoła i nie wie, na czym zatrzymać wzrok.

kompleks świątynny Wat Phra Kaeo
Obiekty świątyni Wat Phra Kaeo

Widok na Panteon Królewski
Widok na Panteon Królewski

Wat Phra Kaeo
Widok z górnego tarasu

Widok spod sali ordynacyjnej Szmaragdowego Buddy
Widok spod sali ordynacyjnej Szmaragdowego Buddy

Wat Phra Kaeo

Wejść do kompleksu świątyni Wat Phra Kaeo strzeże 6 par demonów (jakszów), ustawionych do niej twarzami. Ich kolorowe wizerynki na mnie sprawiają wrażenie postaci z bajek.

demony
Demony bronią wejścia do świątyni Szmaragdowego Buddy

jaksz   strażnik   demon

Najsłynniejszą budowlą na terenie kompleksu jest ubosot Świątyni Szmaragdowego Buddy, czyli sala ordynacyjna z drugiej połowy XVII w. W tym typowo tajskim pod względem architektonicznym budynku, lśniącym od wykładających go złotych i srebrnych płytek, poprzetykanych kolorową mozaiką, mieszczą się wspaniałe zabytki: kilka posągów Buddy ze złota i srebra, a przede wszystkim szmaragdowy Budda na złotym cokole (pozłacany tron wykonany jest z rzeźbionego drewna) z baldachimem oraz dwa duże 3-metrowe posągi Buddy z lanego złota, rzeźbione i zdobione drogimi kamieniami. Posąg szmaragdowego Buddy tak naprawdę wykonany jest z jadeitu i wg legendy odnaleziony został w XV wieku jako posążek ukryty pod warstwą gliny. Wykonano dla niego 3 sukienki, zmieniane na każdą porę roku. Posadzka świątyni pokryta jest w całości płytkami ze srebra, ściany zaś interesującymi malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia Buddy.

Swiątynia Szmaragdowego Buddy
Słynna świątynia Szmaragdowego Buddy

 świątynia Wat Phra Kaeo
Ściany świątyni Wat Phra Kaeo lśnią wykładającymi je złotymi i srebrnymi płytkami, poprzetykanymi kolorową mozaiką

 świątynia Wat Phra Kaeo - Bangkok

Nad wejściem do świątyni znajduje się symbol królewski – bóg Wisznu na mitycznym ptaku Garuda. Drzwi pokryte zostały masą perłową a po obu stronach wejścia stoją posągi chińskich bogów opiekuńczych. Z ptakami Garuda spotykamy się jeszcze wielokrotnie, gdyż podtrzymując mitycznego węża Naga tworzą korowód rzeźb na zewnętrznej galerii dookoła świątyni. Przejście dookoła budynku świątyni wprawia w podziw nad mistrzostwem wykonania i bogactwem elewacji.

Garuda           Asia i Garuda
Ptaki Garuda podtrzymują węża Naga

Wat Phra Kaeo
Chińscy bogowie opiekuńczy pilnują dostępu do świątyni

chiński bóg      ściany
Przejście dookoła ubotu Szmaragdowego Buddy wprawia w zachwyt nad maestrią jego wykonawców

Do samej świątyni wchodzi się bez butów i, niestety, nie można robić zdjęć w środku. Ze względu na to, że w świątyni nie można palić kadzideł, wierni buddyści składają ofiary na zewnątrz przed posągiem chińskiej bogini miłosierdzia, po bokach której stoją kamienne posągi ptaków chińskich. Posągi wołów używane były niegdyś podczas ceremonii zasiewów.

chińska bogini miłosierdzia
Ołtarz chińskiej bogini miłosierdzia

modlitwa
Składanie darów chińskiej bogini - buddyści ofiarowują jej kwiaty lotosu

ptak chiński       woły
Woły i chińskie ptaki

Obok świątyni stoi nietypowa dla nas, śliczna dzwonnica, pokryta delikatną porcelanową mozaiką w kształcie kwiatów. Jest ona do dziś używana podczas ceremonii w świątyni. Niedaleko niej zachwyca pokryta ceramicznymi płytkami kaplica Buddy z Gandhararaty.

dzwonnica   dzwon   porcelanowe kwiatki
Dzwonnica

Hor Phra Gandhararat
Obiekty świątyni Wat Phra Kaeo - Hor Phra Gandhararat

kaplica Buddy z Gandhararaty
Kaplica Buddy z Gandhararaty jest po prostu piękna

mozaika   strażnik   zakończenie dachu

Na dziedzińcu kompleksu świątynego na górnym tarasie przyciąga wzrok kilka innych ciekawych i pięknych obiektów, zwłaszcza świecąca z daleka, duża, okrągła złota wieża Chedi wzniesiona w stylu cejlońskim przez króla Ramę IV. Inne dwie złote chedi, znajdujące się na terenie kompleksu, powstały na pamiątkę rodziców króla Ramy I a ich konstrukcje podtrzymywane są przez rzeźby czterech małp i 16 demonów.

złota Chedi
Złota Chedi w Wat Phra Kaeo

złota wieża       chedi
Dwie inne złote chedi, znajdujące się na terenie kompleksu, powstały na pamiątkę rodziców króla Ramy I

Budynek biblioteki, stojący tuż przy złotej Chedi, w którym przechowywane są buddyjskie pisma święte, strzegą z kolei posągi demonów i mitycznych węży Naga z ludzkimi twarzami a przy kolumnach stoją figury słoni. W tym niewielkim, ale proporcjonalnym i lekkim architektonicznie budynku, lśniącym od złota, drzwi wejściowe również pokryte są masą perłową.

na tarasie Wat Phra Kaeo
Budynki kompleksu na górnym tarasie

biblioteka i panteon
Budynek biblioteki i Panteonu Królewskiego

biblioteka Phra Mondop       wąż Naga
Biblioteka Phra Mondop i postać mitycznego węża Naga

W dużym, bardzo ciekawym architektonicznie, o kilkakrotnie załamanej bryle i charakterystycznych tajskich dachach, budynku Panteonu Królewskiego znajdują się posągi obecnie panującej dynastii. Przed budynkiem stoją trudne do zinterpretowania postacie mitycznych stworzeń – pół ludzi, pół – lwa czy pół-ludzi, pół-ptaków.

Panteon Królewski
Panteon Królewski jest wspaniałym przykładem architektury tajskiej

architektura tajska   drzwi   Prasat Phra Thep Bhidon
Prasat Phra Thep Bhidon, czyli tajski panteon królewski

ja i  Panteon Królewski
Ja na tle Panteonu

Na wschód od panteonu 8 prang, pokrytych porcelanową mozaiką, symbolizuje różne aspekty buddyzmu.

Prangi
Prangi

Przechodząc galerią Ramakien, która otacza kompleks świątynny, z zachwytem oglądamy też częściowo pozłacane freski przedstawiające sceny z tajskiej części Ramajany (w skrócie: królowi porwano żonę i wyruszył na czele armii małp, aby ją odbić)

galeria Ramakien
Freski w galerii Ramakien przedstawiają legendę, opisaną w eposie Ramajany

fresk

bitwa   rydwan
Bitwa i słynny rydwan

Po przejściu na drugi dziedziniec, czyli na teren zespołu pałacowego otwiera się przed nami zupełnie inny typ architektury. Duży plac z zadbanym trawnikiem i strzyżonymi gazonami otaczają obiekty, zbudowane w stylu, będącym pomieszaniem tajskiego z europejskim.

budynek europejski
Europejski w stylu gmach w kompleksie Wielkiego Pałacu

Bangkok - kompleks Grand PAlace

plac Wielkiego Pałacu w Bangkoku
Plac kompleksu Wielkiego Pałacu

kandelabr                 widok z kandelabrem
Studium z kandelabrem ;)

tajska architektura   drzwi
Wspaniała tajska architektura - na pierwszym planie brama z drzwiami dla dawnej gwardii królewskiej

Syjam (obecnie Tajlandia) jako państwo nigdy nie stracił niepodległości dzięki mądrej polityce króla Ramy V, który wprowadził w swoim królestwie zwyczaje europejskie poznane w trakcie podróży po Europie i na skutek bytności na różnych europejskich dworach (m.in. używanie sztućcy), dzięki czemu Tajowie wydawali się europejskim kolonizatorom bardziej cywilizowani niż inni przedstawiciele Dalekiego Wschodu. Król umiał też politycznie lawirować między europejskimi mocarstwami. W architekturze wprowadził styl europejski (np. kolumny niby korynckie, portyki) łącząc je z tajskimi dachami, co dało ciekawy, oryginalny efekt i podobało się zagranicznym gościom.

tajskie dachy   dach bramy i pawilonu   elementy dachu
Nie dziwię się, że Tajowie chcieli w swoich reprezentacyjnych budynkach zachować takie dachy...

W takim stylu zaprojektowny został i wykonany pałac Chakri Maha Prasat. Budynek mieści salę audiencyjną, sale z pamiątkami związanymi z Buddą oraz urny z prochami rodziny królewskiej.

Bangkok - Grand PAlace
Pałac Chakri Maha Prasat w Bangkoku

Bangkok -  Chakri Maha Prasat
Pałac Chakri Maha Prasat

fasada              słoń
Dostępu do schodów pałacu o europejskiej fasadzie bronią azjatyckie słonie

Po jego lewej stronie wznosi się zupełnie inne, bardziej tradycyjne dzieło tajskich architektów, będące dawną salą tronową z czasów Ramy I (II-ga połowa XVIII w), gdzie centralne miejsce zajmuje tron w kształcie łodzi.

tajski budynek
Budynek w stylu tajskim - dawna sala tronowa na terenie Wielkiego Pałacu

śliczny tajski budynek
Kolejny śliczny budynek w stylu tajskim

brama tajska

Po prawej stronie pałacu królewskiego można podziwiać piękne cacko – mały, pozłacany pawilon drewniany, przez który niegdyś przenoszono króla w lektyce do pierwotnej sali tronowej.

drewniany pawilon
Pozłacany pawilon drewniany widoczny jest za drzewkami

złoty budynek         pozłacany
Prześliczny pozłacany pawilon - prawdziwe tajskie cacko

Plac od strony zachodniej zamyka bardzo dekoracyjny i oryginalny budynek Phra Thinang Dusit Maha Prasat, będący pierwszą salą tronową, wybudowaną na terenie Wielkiego Pałacu. Ten wspaniały budynek, zachwycający mnie osobiście swoją elegancją i proporcjami, w którym oprócz tronu znajduje się też łoże królewskie wykonane z masy perłowej, służy obecnie do odprawiania ceremonii pogrzebowych członków rodziny królewskiej. Niestety tego dnia był nieudostępniony do zwiedzania. Zrobiłyśmy sobie za to koło niego zdjęcia. Przyjemnie jest uwiecznić się na takim nietypowym wierzchowcu...

Phra Thinang Dusit Maha Prasat
Budynek Phra Thinang Dusit Maha Prasat z lewej strony; z prawej - pozłacany pawilon, gdzie król przesiadał się do lektyki

pierwsza sala tronowa
Budynek Phra Thinang Dusit Maha Prasat - pierwsza sala tronowa na terenie Wielkiego Pałacu

okna sala tronowa
No, czyż to nie jest piękne? Okna...

wejście do sali Phra Thinang Dusit Maha Prasat          drzwi do sali tronowej
Jest - a tu wejście do sali tronowej

Asia O   ja   Wiola
Turystki...

tajska architektura 2   latarnia
Żegnamy niezrównany kompleks wielkiego Pałacu w Bangkoku

           rzeka    Bangkok cd

mail