logo

Praga - Stare Miasto

Stare Miasto jest po Hradczanach najstarszą częścią Pragi. W XI wieku istniał tu plac targowy, który wkrótce, gdy wokół niego powstały domy i kościoły i utworzyła się sieć ulic, rozkwitł w Rynek Staromiejski. . Osada otrzymała prawa miejskie w XIII wieku a w I połowie następnego imponujący ratusz miejski.

Dziś Stare Miasto stanowi żelazny punkt programu w trakcie zwiedzania Pragi, oblegane przez tłumy turystów, przyciąganych tu przez klimat tego miejsca, niewiele zmienionego na przestrzeni wieków, liczne atrakcje turystyczno – kulturalne oraz unikalne zabytki od starych romańskich, gotyckich i renesansowych kamienic, przez wspaniałe kościoły i barokowe pałace aż po nieliczne, ale spektakularne przykłady secesji.

Praga Stare Miasto
Nabrzeże Starego Miasta - na pierwszym planie wspaniała neorenesansowa budowla pokryta sgraffiti, będąca Muzeum Bendrzicha Smetany - dawniej budynek wodociągów miejskich

Stare Miasto -malowana fasada   secesja   dom z balkonami
Kamienice Starego Miasta reprezentują różne style

Praga -pałac Clam-Gallasów
Wspaniały pałac barokowy Clam-Gallasów na ulicy Husowej przy Mariańskim Namesti z postaciami atlantów nad bramą

Sercem Starego Miasto jest wielki rynek Staromiejski z ratuszem, otoczony wiankiem różnobarwnych kamieniczek i dwoma kościołami ze współczesnym monumentalnym pomnikiem ku czci Jana Husa, czeskiego reformatora religijnego i bohatera religijnego, którego poglądy zaowocowały krwawymi wojnami husyckimi na początku XV wieku a jego samego doprowadziły śmierci przez spalenie na stosie.

Praga: rynek Staromiejski
Staromiejski Rynek - część północno - zachodnia z pomnikiem Jana Husa

Rynek Starego Miasta z kościołem św. Mikołaja
Staromiejski Rynek z kościołem św. Mikołaja i pomnikiem Husa

rynek z dorożką     konie
Dorożki na rynku kuszą obietnicą miłej przejażdżaki po Starym Mieście

Najważniejszą budowlą na rynku jest ratusz Staromiejski, na który składa się kilka ozdobnych kamienic oraz wysoka na 70 m wieża ze słynnym zegarem Orloj o ruchomych figurach. XV- wieczne dzieło sztuki składa się w tarczy kalendarza i zegara, który wyznacza przypuszczalne położenie słońca i księżyca wobec ziemi (ziemia zajmuje tu pozycję centralną). Co godzinę zegar wybija godzinę, co poprzedzone jest procesją figurek apostołów w dwóch okienkach umieszczonych nad tarczą zegara. Cztery figury: śmierć, Turek, próżność i chciwość, które na stałe umieszczone są przy kolumienkach na obrzeżu zegara, również mają swoje pięć minut i zwracają charakterystycznym zachowaniem uwagę tłumu zalegającego trotuar pod wieżą i podziwiającego przedstawienie.

Praga - Rynek z ratuszem   herby na ratuszu   herby2
Asia przy ratuszu; ratuszowe herby

Czechy - ratusz praski   wieża ratusza   wieża i zegar Orloj
Wieża ratusza staromiejskiego ze słynnem zegarem i kalendarzem

figury ratuszowe     kalendarz     figury2
Figury przy zegarze i kalendarz astronomiczny

Na rynku przyciągają wzrok dwa kościoły. Gotyckie wieże kościoła Panny Marii przed Tynem widoczne są nad dachami kamienic po wschodniej stronie rynku. Od XV do XVII wieku była to główna świątynia husycka miasta. Na lewo od kościoła zwraca uwagę osiemnastowieczny pałac Golz- Kinskich z rokokową biało – różową fasadą oraz przyklejony do niej gotycki Dom Pod Kamiennym Dzwonem.
     W północnej stronie rynku dominuje masywna bryła barokowego kościoła św. Mikołaja ( Mikulaeše), który w XII wieku był kościołem parafialnym a obecną formę uzyskał w wieku XVIII. Domy znajdujące się w pierzei północnej rynku są starsze, w szczególności piękna secesyjna kamienica z końca XIX wieku.
     W południowej stronie rynku stoi natomiast ciąg ślicznie zdobionych starych kamieniczek o romańskich i gotyckich podcieniach, z kolorowymi elewacjami i godłami.

wschodnia część rynku Satego Miasta
Wschodnia część rynku

rokokowy pałac     kościół Marii Panny przed Tynem
Wschodnia część rynku: rokokowy pałac Golz -Kinskich, gotycki Dom pod Kamiennym Dzwonem oraz kościół Marii Panny przed Tynem

kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja jest wspaniałym przykładem baroku

Rynek w Pradzedomy południowe     - Pragadom Sztorcha
Południowa pierzeja rynku; dom Sztorcha na rynku posiada piękną elewację autorstwa Mikolaša Aleša, przedstawiającą św. Wacława na koniu

tata na wycieczce     Asia
Jak widać, tata również pojechał w odwiedziny do córki

Do Rynku Starego Miasta prowadzi droga od Mostu Karola, rozpoczynająca się od XIV- wiecznej Staromiejskiej Wieży Mostowej, posiadającej unikalną dekoracją rzeźbiarską. Zatłoczona zwykle ulica Karlowa prowadzi nas do placu Male Namesti. Zaczyna się ona przy placu Krzyżownickim, przy którym stoi potężna bryła kościoła św. Franciszka, należącego niegdyś do zakonu krzyżowców oraz pojezuicki kościół Zbawiciela, będący częścią jeszcze wcześniejszego kompleksu Kelmentinum, w którym jezuici założyli uniwersytet. Ulica Karlowa jest częścią średniowiecznej Drogi Królewskiej, którą zmierzały na Zamek Praski orszaki koronacyjne. Obok Wieży Mostowej zwraca uwagę neorenesansowy gmach z pięknym sgraffiti, będący kiedyś budynkiem miejskich wodociągów, a obecnie siedziba Muzeum Smetany. W dawnych romańskich i gotyckich domach ulicy Karlowej mieszczą się obecnie głównie sklepy, przyciągające turystów.

Stare Miasto: wieża mostowa         muzeum Smetany w Pradze
Staromiejska Wieża Mostowa należy do najpiękniejszych w Europie a budynek obok, mieszczący Muzeum Smetany, posiada piękna dekorację sgraffitową

Stare Miasto -ulica Karlowa     dom z Libuszą
Asia na głównej ulicy, prowadzącej od wieży do rynku; Dom z rzeźbą Libuszy na Ulicy Karlovej

Male Namesti: kamienica U Rotta           studnia
Na placu Male Namesti: kamienica "U Rotta", której fasada malowana według motywów z obrazów XIX-wiecznego malarza Aleša; studnia na rynku

Male Namesti
Kamienice przy Małym Rynku (Male Namesti)

stare samochody    stare auto
Stare samochody na Małym Rynku

przy rynku
Kamienice między Małym Rynkiem a Rynkiem Staromiejskim

Kontynuacją ulicy Karlovej, jako drogi królewskiej, jest zabytkowa ulica Celetna, prowadząca z Placu Staromiejskiego w kierunku wschodnim do Bramy Prochowej (Prasna Brana), która od XI wieku stanowiła bramę wjazdową na Stare Miasto. Kamień węgielny pod nią położył król Władysław Jagiellończyk. Posiada ona bogatą dekorację rzeźbiarską. Tuż obok niej zachwyca obiekt z innej epoki: secesyjny Dom Miejski (Obecni Dum), będący centrum kulturalnym Pragi. Elewacje budynku dekorowane są stiukami i rzeźbami alegorycznymi. W domu tym proklamowano niepodległość Czechosłowacji w 1918 roku.

Praga: brama Prochowa     brama Prochowa
Granicę Starego Miasto od wschodu stanowi gotycka, XII-wieczna Brama Prochowa

secesja - Dom Miejski
Tuż obok niej we wspaniałym, secesyjnym Domu Miejskim jest centrum kulturalne z główną salą koncertową Pragi. Wnętrza ozdobili najlepsi czescy artyści początku XX wieku z Alfonsem Muchą na czele

Plac republiki w Pradze
Stoi on przy imponującym Placu Republiki

W ogóle warto przespacerować się w tej okolicy, gdyż znajduje się tu wiele eleganckich, pięknych eklektycznych budynków, jak choćby hotel Paryż na ulicy U obecniho domu, będący mieszanką secesji i neogotyku.
     Tuż na granicy Starego Miasta za Bramą Prochową znajduje się pełen rozmachu plac Republiki (Namesti Rebubliki) a przy nim na ulicy Havliczkowej bardzo ciekawy zabytek przemysłowy - dworzec XIX-wiecznej kolei żelaznej.

secesja - hotel Paryż   wejście do hotelu   secesyjna fasada
Hotel Paryż

wejście2   budynki art nuovo
W okolicy ulicy U obecniho domu znajduje się więcej zachwycających budynków

stacja kolei żelaznej w Pradze
Zabytkowa stacja XIX-wiecznej kolei żelaznej Masarykowo Nadraźi na ulicy Havliczkowej

Od Rynku Staromiejskiego prowadzą też uliczki w kierunku północnym do Józefowa, dawnej dzielnicy żydowskiej i na południe. Wąskim przejściem możemy udać się wśród średniowiecznych kamieniczek przez pasaż Melantrichova do szerszej ulicy o tej samej nazwie. Jeden z domów zwraca uwagę renesansowym portalem z niedźwiedziami, którego autorem był architekt pracujący przy katedrze św. Wita. Dalej, na ulicy Havelskiej można kupić świeże produkty z tradycyjnych straganów z warzywami i kwiatami. Z ulicy Havelskiej otwiera się widok na kościół św. Gawła (Havla), wzniesiony w XIII wieku dla zamieszkującej to miejsce ludności niemieckiej. W kościele tym głosił kazania Jan Hus.

Stare Miasto - Pasaż Melantrichova    pasaż   Pasaż Melantrichova
Pasaż Melantrichova to urocze wąskie przejście od rynku Starego Miasta w kierunku południowo - zachodnim

renesans: dom pod misiami
Renesansowy dom Pod Dwoma Złotymi Niedźwiedziami na rogu Melantirovej i Koźnej

pałace praskie
Pod pałacami ulicy Melantrichova...

pałac

na rogu   herb
Dom na rogu Havelskiej i Melantrichova, z tyłu kościół sw. Gawła (Havla)

na rogu
Kościół św. Gawła (Havla), z którego ambony wygłaszał kazania Jan Hus

Stare Miasto -biała kamienica   praska kamienica   żółta kamienica
Wspaniałe kamienice, wyróżniające się rzeźbami

praski pasaż        malowana kamienica

renesansowy dom       portal renesansowy
Dom Vejvody - ten piękny dom z renesansową attyką i portalem powstał z połączenia dwóch domów gotyckich

Do innego kościoła, będącego polską parafią pod wezwaniem św. Idziego (Jilji) przy ulicy Husowej można dojść kierując się na południe od Karlowej. Kościół gotycki z zewnątrz, posiada bogaty wystrój barkowy i odbywają się w nim niedzielne Msze św. w języku polskim, odprawiane przez polskich księży dominikanów.

nawa główna św. Idziego       ambona
Kościół św. Idziego - nawa główna i złota ambona

kościół św. Idziego   św. Idziego ołtarz główny
Wspaniały barokowy ołtarz główny w kościele dominikańskim

ołtarz środkowy    barok    ołtarz boczny
Barokowe ołtarze boczne w kościele św. Idziego

Przechodząc dalej ulicą Husową można skręcić w prawo w Betlejemskie Namesti, gdzie w kilku domach mieści się Naprstkovo Muzeum, czyli muzeum eksponujące wyroby kultur ludów Afryki, Azji i Indian amerykańskich, lub pójść prosto do ulicy Na preštyne. Tam skręcając w lewo na ulicę Martinską dostajemy się do następnego ciekawego kościoła - św. Marcina w Murze. Ten XII-wieczny kościół został w XIII wieku włączony w ciąg murów miejskich podczas fortyfikowania Starego Miasta. Była to pierwsza świątynia, gdzie podawano wiernym komunię św. pod dwoma postaciami na skutek postulatów utrakwisów – umiarkowanego odłamu husyckiego.

piwowar
W tym domu na Betlejemskim Rynku już w XV w. ważono piwo u Halanki - obecnie jest tu Muzeum Naprstowo, eksponujące wyroby kultur ludów Afryki, Azji i Indian amerykańskich

Praga: Na preštine
Piękna kamienica na skrzyżowaniu ulic Na preštine i Martinskiej

kościół św. Marcina w murze
Kościół św. Marcina w Murze

Praga kosciół św. Marcina     romański portal
Ten XII-wieczny kościół został w XIII wieku włączony w ciąg murów miejskich, stąd jego nazwa

restauracja na starym Mieście      u kota
Restauracja "U kota" w tej okolicy

restauracja Stare czasy   restauracja Szwejk   piwnica u kata
Restauracje w renesansowych kamienicach: "Stare czasy" na placu Uhelny Trh; restauracja Szwejk na Betlejemskim Rynku; piwnica "U kata" przy ulicu Michalskiej

praska restauracja     Asia
Tu jadłyśmy lunch w przerwie zwiedzania

powóz   teatr
Takim landem można udać się do teatru

Stamtąd przez Uhelny Trh można przejść reprezentacyjną ulicą Rytirską do sporego placu Ovocny Trh, będącego dawnym targiem owocowym a tuż przed nim ulicą Haviarską do Vaclavskich Namesti – ale to już będzie inna dzielnica - Nowe Miasto.

Stare Miasto- plac Uhelny Trh     fontanna
Na placu Uhelny Trh

ulica praska
Między Uhelnym Targiem a Owocnym Targiem

ulica w drugą stronę

Praga: ulica Haviarska     rzeźba
Ulicą Haviarską można dojść do Vaclavskich Namesti

Powrót do strony o Pradze

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

75936