logo

Praga - Hradczany

Najsłynniejsze wzgórze Pragi, przykuwające z daleka uwagę swą charakterystyczną piętrową zabudową, jest najważniejszym miejscem miasta od ponad tysiąca lat. Założony tutaj w IX wieku przez dynastię Przemyślidów zamek stał się zalążkiem miasta. Obok zamku zbudowano trzy kościoły i klasztor, a na początku XIV wieku powstała przy murach obronnych osada Hradczany. Do początku XVII wieku zamek był siedzibą dworu cesarskiego, który później przeniósł się do Wiednia. Dziś nieprzerwany potok turystów przelewa się przez to wzgórze, zwiedzając zespół pałacowy, mieszczący kilka muzeów i będący siedzibą prezydenta Czech.

Czechy Hradczany
Zespół zamkowy na Hradczanach przypomina z daleka dekorację piętrowego tortu, jakim wydają się być zabudowania wzgórza

Praga Hradczany
Widok Hradczan ze Starego Miasta

Widok Hradczan z Petrin
Widok Hradczan ze wzgórza Petřin

Ale warto też przespacerować się uliczkami Hradczan, zaczynając od jego centralnego placu, czyli Hradczańskich Namesti. Widoki, jakie roztaczają się stąd na Pragę – daleko za wodami Wełtawy, dachy Małej Strany leżące u stóp, zielone wzgórze Petrin z charakterystyczną wieżą widokową i klasztorem, obramowujące panoramę od południowego – zachodu, są niezapomniane. Można się nimi długo delektować!

Plac Hradczański
Plac Hradczański

Praga -Plac Hradczański

Czechy - plac Hradczański
Pozuję do zdjęcia na placu Hradczańskim

zamkowe schody   Asia na schodach
Z Hradczan wiedzie na dół droga po schodach

schody   dachy Małej Strany
Zamkowe schody prowadzą nas do Małej Strany

Praga - Mała Strana
Po drodze możemy podziwać piękne widoki na dachy Małej Strany

A po zwróceniu się w drugą stronę widzimy duży plac z wielkim kompleksem pałacowym od wschodu i kilkoma pałacami arystokratów dookoła. Wśród nich szczególnie wyróżniają się dwa: pałac Schwarzenbergów i Arcybiskupi.

Renesansowy pałac Schwarzenbergów zwraca uwagę swoją oryginalną, iluzjonistyczną dekoracją sgraffitową, widoczną zarówno na fasadzie od strony placu, jak i na elewacji tylnej, górującej nad kamienicami Małej Strany. Wzniesiony został w XVI wieku dla rodziny Lobkoviców przez włoskiego architekta. Dziś mieści się tu Muzeum Wojskowe.

Plac Hradczański2
Plac Hradczański z pałacem Schwarzenbergów

Praga - pałac Schwarzenbergów
Renesansowy pałac Schwarzenbergów jest trudny do przeoczenia ze względu na swoją unikalną dekorację sgraffitową

Pałac Arcybiskupi został w połowie XVI wieku po zakończeniu wojen husyckich podarowany przez króla pierwszemu katolickiemu arcybiskupowi . Jego bogata fasada rokokowa powstała 200 lat później.

Pałac Arybiskupi
Ten wspaniały XVI-wieczny pałac Arybiskupi ma rokokową fasadę z XVIII wieku

Asia przed pałacem   Asia w Pradze
Asia przed pałacem Arybiskupim na Placu Hradczańskim

Idąc przez plac w kierunku wschodnim ulicą Loretańską koło starych domów z podcieniami, dochodzimy do placu, przy którym znajduje się bardzo ciekawy i słynny zespół świątynny Loreta, będący od czasu powstania w XVII wieku celem licznych pielgrzymek. A to ze względu na umieszczony w centrum czworobocznego budynku klasztoru domek loretański, będący kopią domu Marii Panny z Nazaretu (przeniesionego stamtąd w cudowny sposób, jak wierzono, do miejscowości Loreto we Włoszech). Domek stoi na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru, otoczony krużgankami, za którymi znajdują się kaplice i kościół a na piętrze sale wystawowe, zawierające bardzo ciekawe eksponaty.

Hradczany ul. Loretańska
Ulica Loretańska

róg placu
Róg Loretańskiej i placu - w tle pałac Cerninów

Praga - Loreta   Asia i Loreta   Loreta
Loreta

Czeskie zabytki - zespół Loreta

amorki   czeski barok
Loreta jest dziełem barokowym: pełne ekspresji rzeźby, amorki...

na schodach
Asia z amorkami

Dalszy spacer ulicami Hradczan doprowadza nas do Pogorzelca (Pohorelec), miejsca najstarszej osady na wzgórzu, która dawniej wielokrotnie trawiona przez pożary, teraz jest placem zabudowanym barokowymi i rokokowymi domami. Z kolei niedaleka uliczka Nowy Świat zabudowana jest skromniejszymi domkami, oznakowanymi godłami, zamieszkanymi przez dawnych rzemieślników, pracujących przy budowie zamku.

Na Hradczanach   kościół    dom pod baranem
Na Hradczanach

Asia w czasie wycieczki   fresk
Wspaniałe freski

róg placu
Pałac Kuczery na Pogorzelcu

kamienica1   kamienica2
Rokokowe kamienice

U stóp wzgórza Petrin zachował się zespół klasztorny na Strahowie. Założony w XII wieku, został po pożarze odbudowany w stylu gotyckim a później jeszcze rozbudowany w stylu barokowym. Kościół Marii Panny, bogato dekorowany, posiada obrazy ze scenami z życia św. Norberta, założyciela klasztoru. Ale tym, co w klasztorze jest najcenniejsze, jest 800 -letnia biblioteka klasztorna, posiadająca wspaniałe sale z sufitami ozdobionymi freskami, zawierająca dzieła biliograficzne i cenne rękopisy.

Praga - klasztor Strahowski
Klasztor Strahowski

brama        lew
Wejście do zespołu klasztornego

kościół Marii Panny
Kościół Marii Panny

wieże kościoła       kościół

rzeźba papieża       rzeźba papieża2
Posągi papieży z barokowej fasady kościoła

Hradczany - klasztor Strahowski
Widok klasztoru z Hradczan

A oto kilka zdjęć z innego hradczańskiego kościoła.

kościół praski   nawa    sufit
Kościół na Hradczanach

Powrót do strony o Pradze

Powrót do strony głównej o podróżach

mail

75919